Проектите по Дунавската стратегия ще свържат хората и икономиките в Европа

Проектите по Дунавската стратегия ще свържат хората и икономиките в Европа

Строителството на два моста - Дунав мост 3 и Дунав мост 4, изграждането на два скоростни пътя - “Русе-Шумен” и “Русе-Велико Търново”, както и връзките към тях са основните приоритети на България в рамките на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион. Това заяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на пресконференция, която се проведе на кораб по река Дунав.

В срещата с представителите на медиите участваха и посланикът на Унгария Н. ПР. Юдит Ланг, главният секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев и зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов.

В момента всички държави по поречието на реката използват 7% от потенциала ѝ, а това е неприемливо за ЕК. В рамките на еврофондовете трябва да се постигне оптимизиране, тъй като не се предвижда финансиране на Стратегията, каза министър Плевнелиев. Целта е още от 2012 г. да стартират пилотни проекти, които да доведат до увеличаване на използването на потенциала на реката, така че до края на 2020 г. този процент да нарасне на 20%. Министърът посочи още, че България заедно с Румъния е водеща в приоритет “Туризъм и мултикултурен диалог” на Дунавската стратегия и е партньор на Германия в координирането на действията в област “Сигурност”.

Река Дунав трябва да стане много по-използвана за икономически цели, затова се очаква по-голяма активност както от страна на местните власти, така и на правителството подчерта министър Плевнелиев. Той изтъкна, че голяма част от общините са предоставили проекти свързани с пътища, но основният приоритет, който ЕК поставя, е “да оживим реката и нейният потенциал за развитие на икономиката и транспорта”. Също така задължително трябва да се изгради общоевропейска система за предпазване от наводнения. Важен е и всеки проект свързан с екологията, защитените зони и видове, каза още министърът и изрази увереност, че през 2020 г. реката ще бъде по-чиста, със специална система за навигация, контрол и наблюдение на риска.

Сигурността е от изключително значение за Дунавската стратегия. Изработването на стратегия за противодействие на организираната престъпност в Дунавския регион е изключително полезна инициатива, която ще даде възможност за оценка на рисковете в региона каза главен комисар Калин Георгиев, който е съкоординатор в област „Сигурност” за България. Според него трябва да бъде намерен баланс между свободното движение на хора, стоки и капитали в ЕС и защита от организираната престъпност. Той посочи като важна тема и оценката на риска от бедствия и аварии, в която водеща роля имат службите за пожарна безопасност на България и Германия.

Зам.- министърът на икономиката, енергетиката и туризма и съкоординатор в област “Туризъм и мултикултурен диалог” Иво Маринов съобщи, че страната ни е спечелила проект за развитие на велотуризма по линия на границите на страните разделени от Желязната завеса. До края на месец юли т.г. ще бъде подписан Меморандум за сътрудничество между България, Сърбия, Хърватия и Румъния за реализиране на проект “По пътя на Римските императори”, каза още той. С проекта се цели да се развие балнеологичния и винен туризъм в страните по поречието на река Дунав.

Н. ПР. Юдит Ланг, посланик на Унгария в България информира, че Унгария координира три области от Стратегията, съвместно с три държави – със Словакия - управление на водите, с Румъния в областта на околната среда и с Чешката република в приоритетна ос „Енергия”. Според нея Дунавската стратегия дава възможност за действие в сферата на енергийната ефективност, на доставката на енергия и възстановяване на добрата конкуренция на пазара, за намаляване на ефектите от промяната на климата и използването на енергия от ВЕИ. Посланик Ланг изрази желание широко признатият унгарски опит в управлението на водите да намери приложение и в Дунавския регион.

След пресконференцията министър Плевнелиев и посланикът на Унгария Юдит Ланг поставиха началото на рехабилитацията на Дунав мост 1. Министър Плевнелиев посочи, че над 1,6 млн. лева са отделени от държавния бюджет за рехабилитация на пътната настилка на моста. Ще бъде подменена изцяло хидроизолацията му, за да се защити металната конструкция от вредното въздействие на водата. Министърът припомни, че ремонт на моста не е правен от 1995 г. Срокът за изпълнение на рехабилитацията е два месеца, допълни той. През това време ще има специална организация на движението като е възможно пренасочване на извън габаритни превозни средства към фериботни връзки. Министър Пленелиев заяви, че в следващите години предстои по-голям ремонт, от който има нужда. В заключение министърът напомни, че от началото на юни т.г. леките автомобили преминаващи през Дунав мост 1 плащат три пъти по-ниска такса.

Водещи новини

Времето