Омбудсманът предлага да бъдат обособени места, на които младите творци да показват изкуството си

Омбудсманът предлага да бъдат обособени места, на които младите творци да показват изкуството си
София, 28 юни 2011г.

Националният омбудсман изпрати писмо до министъра на културата, кмета на Столичната община и изпълнителния директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) с предложение да бъде обсъдена възможността в София, а и в някои от по-големите градове, да се обособят места, на които българските таланти да показват изкуството си. В писмото пише: „Млади творци се обърнаха към мен, като омбудсман на Република България, с молба да подкрепя идеята им за обособяване на място в София, на което хората на изкуството да имат възможност да излагат творбите си. След като експерти на институцията проведоха разговори по темата с представители на местната власт, установих, че въпреки проявеното желание за съдействие от тяхна страна, въпросът може да бъде решен най-добре на държавно ниво, чрез взаимодействие с общините. Доказателство за необходимостта от подобно решение са бурните дебати, които предизвика в обществото ни анонимното рисуване върху паметника на Съветската армия, а и широкият отзвук на това действие извън пределите на страната ни. Всички тези реакции може би трябва да ни накарат да се замислим. И не само да се замислим, а и бързо да отговорим на въпроса как да дадем възможност на младите български творци да покажат изкуството си, да имат достъп до публика, да излагат и продават произведенията си, т.е. да извадят таланта си на светло и да не им се налага тайно и по тъмно да търсят „сцена” за изява”.
 
Константин Пенчев отбелязва факта, че в България местата, на които художниците могат да излагат произведенията си, често се изчерпват със скъпите и луксозни галерии, но твърде малко млади автори имат достъп до тях, а и за част от творбите средата в тях съвсем не е подходяща. От друга страна, факт е, че българинът все по-често обръща поглед към изкуството и иска да бъде съпричастен с творческите, понякога модернистични и авангардни, решения на младите ни художници, трансформатори, дизайнери, майстори на графити, музиканти, мимове, танцьори и т.н. Доказателство е големият интерес на обществото към инициативата „София диша”, в рамките на която столичната улица „Цар Иван Шишман” за няколко дни в годината става изключително добре посетена сцена за изкуство и то по начин, насочен към опазването на околната среда.
 
В писмото си омбудсманът е категоричен: „Съпоставянето на тези два факта – реалната липса на регламентирани места за изява на младите талантливи хора и нуждата на обществото да има досег с тяхното творчество, логично трябва да доведе до едно решение. Държавата, в лицето на Министерството на културата, съвместно с местната власт, да създаде такива постоянни сцени за изкуството в София, а защо не и в по-големите градове, каквито са например Монмартр в Париж, Пиаца ди Навона в Рим, улица Ла Рамбла в Барселона, Арбат в Москва, Карловият мост в Прага... Това може да са затворени за автомобили улици, алеи в парковете и т.н., където творците да показват изкуството си при ясен законово регламентиран ред”.
 
Константин Пенчев предлага, при проявена воля от страна на Министерството на културата, Столичната община и НСОРБ, институцията на омбудсмана да поеме ролята на медиатор в разговорите по обособяването на публична сцена за изкуство – по примера на другите европейски градове, които имат свои улици или квартали, предназначени за демонстриране на таланта на художници, танцьори, мимове... Според него, подобно място със сигурност би се превърнало и в своеобразна туристическа атракция за чуждестранните ни гости.

Времето