На 20 март 2010 г. Инициативен комитет на граждани от област Кърджали връчи на омбудсмана Гиньо Ганев подписка, подкрепена от 53 400 души. На срещата с омбудсмана присъстваха кмета на град Кърджали Хасан Азис, председателя на Инициативния комитет Ниязи Шакир и представители на граждански структури. Ниязи Шакир каза, че към момента в Кърджали са спрени проекти със социална насоченост за 17 милиона лева. Единия проект е за парк, другият е за Дневен център за деца с церебрална парализа, а третият проект е за създаването на Център за социален патронаж. Той информира г-н Ганев, че предния ден подписката е връчена на председателя на Народното събрание Цецка Цачева, а по-късно днес ще бъде предоставена и на президента на Република България. Идеята на Инициативния комитет е в следващите дни подписката да се връчи на министър-председателя Бойко Борисов, на посланика на Испания у нас, както и на българските представители в Европейския парламент и на Комитета на регионите.
В Декларацията на Инициативния комитет се изразява подкрепа за усилията на изпълнителната власт в борбата срещу корупцията, гарантирането на сигурността и спазването на правата на българските граждани, но в същото време гражданите на област Кърджали се обявяват категорично против „тенденциозните политически проверки и прибързани обвинения към представители на местната власт”.
Децентрализацията на властта е императив за страната, но не съм убеден, че този процес върви с необходимия ритъм, каза Гиньо Ганев. Той подчерта, че децентрализацията няма само фискални и административни характеристики, а е свързана с повишаването на отговорността на местните органи и с обсъждането в обществото, което значи – с участието на хората при вземането на управленските решения. „През последните години наблюдаваме как централните държавни органи създават все повече свои регионални структури. Това е деконцентрация на властта, но не е нейната децентрализация”, каза омбудсманът.
Гиньо Ганев подчерта и другия императив произтичащ от принципите на доброто управление – пълното зачитане на правата на гражданите. Европейският съюз е съюз на ценности и на върха на тези ценности са правата на хората. Необоснованото политическо бламиране на местните органи на властта създава недоверие, докато обратно, ролята и на омбудсмана е да се утвърждава доверието между гражданите и управлението, но при едно условие – администрацията да бди за спазването на човешките и гражданските права.
Кметът на Кърджали сподели, че липсва диалог между местната и държавната власт, както и че те не работят като партньори. Той изрази безпокойство, че „община Кърджали е най-проверяваната община в България – 110 проверки! Това говори за тенденциозност и политическа пристрастност”, убеден е Хасан Азис.
В резултат на проведената в конструктивен дух дискусия, Гиньо Ганев увери членовете на Инициативния комитет, че омбудсманът, с присъщите за институцията методи и средства, ще извърши проучване по представената от делегацията информация и ще излезе със свое напълно обективно становище.