Членовете на Гражданско сдружение „Радомир” се обърнаха за съдействие към националния омбудсман Гиньо Ганев, за да им бъде възстановено правото на участие в заседания на Общински съвет - Радомир, отнето с приетия Правилник за дейността на Общинския съвет.
След задълбочена проверка омбудсманът констатира, че правилникът на Общинския съвет е ограничил права на гражданите, постановени в чл. 23 от ЗМСМА, като е допуснал само писмени питания, становища и предложения, отнемайки правото на гражданите на изказвания, устни питания, предложения и становища по време на сесии на съвета.
Като изразител на гражданското мнение и като гарант за прозрачност и обществен контрол върху решенията на администрацията, омбудсманът Гиньо Ганев се обърна с препоръка към Общинския съвет - Радомир, да осигури участие на гражданите в заседанията на местния парламент. Тъй като препоръката му беше отхвърлена от общинарите на Радомир, последва искане от националния омбудсман до областния управител на област Перник за възстановяване на нарушените права на гражданите на Радомир.
„Правилникът за организацията и дейността на общинския съвет не може да стеснява, ограничава или видоизменя правата на гражданите, уредени със Закона за местното самоуправление и местната администрация. Общинският съвет- Радомир е превишил законовите си правомощия в нарушение на разпоредбите на чл. 76 /3/ и чл. 5 /1/ от АПК, както и чл. 15 от ЗНА. Пряка последица от това е ограничаване правото на гражданите да вземат участие в работата на Общинския съвет” – се казва в становище на националния омбудсман Гиньо Ганев, изпратено до Областния управител на област Перник, за да упражни правомощията си по чл. 45/4/ от Закона за местното самоуправление и местната администрация и да възстанови нарушените права на гражданите от Радомир.