Представители на институцията на омбудсмана на Република България участваха в кръгла маса под надслов „Защита на потребителите в здравеопазването”, организирана от Фондация „За хората”. Срещата се състоя с подкрепата на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване по проект за изграждане на консултативен и информационен център за защита на потребителите в здравеопазването. На дискусията беше широко обсъдена здравната политика в България, като основни акценти бяха проблемите, с които се сблъскват потребителите на здравни услуги в България – болничната медицинска помощ, процедурите за внасяне на здравни осигуровки, липсата на информация за гражданите какви услуги и срещу каква цена предлагат отделните здравни заведения в страната и др.
Интересен акцент в дискусията беше презентацията на онкоболната гражданка Теодора Захариева, според която основен проблем в здравната система на България е липсата на закон, който да урежда правата на пациента. Подобен закон има в Турция например, но в България такъв все още няма. Всички участници в дискусията се обединиха около становището, че подобен закон е необходим, за да бъдат регламентирани и гарантирани правата на пациентите в България.
Всички участници се обединиха около една отворена декларация, в която се настоява да бъде създаден Обществен съвет на неправителствените и пациентските организации, който да има изцяло консултативни функции за здравния сектор.
Представителите на омбудсмана от своя страна представиха основните проблеми в здравеопазването според сигналите на гражданите и изразиха готовност да сътрудничат за всяко предприето действие, което ще гарантира защитата на здравето и правата на българските граждани.
Проблемите на здравната система бяха широко отразени в Годишния доклад на омбудсмана, представен пред Народното събрание и пред българската общественост. Администрацията на обществения защитник се отнася с голяма загриженост и тревога за състоянието на здравната система в България. В институцията се получават множество жалби и сигнали от граждани, в които се поставят остри въпроси, свързани с ограничения достъп до съвременно лечение, лошо качество на оказваната медицинска помощ, бавна и неефективна работа на здравната администрация и др.
Един от най-големите проблеми, констатирани от страна на омбудсмана, е ограниченият достъп и неритмичното снабдяване на болните с животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти. При тези пациенти всяко забавяне или промяна на лечението може да доведе до допълнително увреждане на здравето и до скъсяване на продължителността на живота. Този факт прави отговорността на властите още по-голяма, а бездействието в такива случаи е недопустимо.
Омбудсманът многократно се е обръщал към министъра на здравеопазването и ръководството на НЗОК както за съдействие по редица специфични случаи, така и с настояване за предприемане на решителни мерки за подобряване на здравната система като цяло.
Омбудсманът е решен да използва всички законови правомощия, с които разполага, за да въздейства на властите за намиране на решение по поставените от гражданите въпроси. В най-близко бъдеще институцията ще организира широка обществена дискусия по проблеми на здравеопазването в България.