Заместник-главният прокурор на България Христо Манчев прие днес в кабинета си омбудсмана Гиньо Ганев и координаторa на Световната коалиция срещу смъртното наказание Мишел Тоб, който е на посещение в България по покана на националния защитник. На срещата присъстваха и градският прокурор Н. Кокинов, ръководителят на сектора за изпълнение на наказанията във Върховната касационна прокуратура Антон Гюров и Боряна Петрова – началник на Дирекция „Международна дейност и протокол” към администрацията на главния прокурор.
На срещата заместник-главният прокурор увери Мишел Тоб, че България винаги е разчитала на европейската и на световната общност за благоприятния изход на съдебния процес срещу осъдените на смърт медици в Либия. От своя страна Мишел Тоб за пореден път категорично заяви подкрепата на Световната коалиция срещу смъртното наказание, както и на асоциацията „Заедно срещу смъртното наказание”, и изрази готовността си, да насочи целия потенциал, с който разполага към пълна мобилизация на общественото мнение, която от национално трябва да премине на международно равнище в медийно и политическо отношение.
Мишел Тоб приветства началните стъпки, които България е предприела, визирайки съдебния процес на страната срещу мъчителите на медиците, както и инициативата „Не сте сами”. Мишел Тоб лично се ангажира тази инициатива да се интернационализира, ангажираността на европейските държавни ръководства към процеса да става все по-активна, както и европейските и арабските медии да бъдат все по-ангажирани с темата за освобождаването на медиците и за доказателствата в полза на тяханата невинност. Тоб се ангажира лично да извършва международната координация за мобилизиране на общественото мнение.
Мишел Тоб, заедно с роднините на осъдените български, ще изиска среща с канцлера на Германия Ангела Меркел.
Христо Манчев изрази идеята да се ангажира по-активно ООН със случая с осъдените медици, като се приеме резолюция в тяхна подкрепа. Той разкри пред Мишел Tоб, че прокуратурата има приет предварителен план на разследването срещу мъчителите на българските медицински сестри, включващ международни съдебни поръчки по линия на правната помощ, за която България има сключен договор още през 1985 г. Като заместник-главен прокурор той напълно подкрепя действията на Мишел Тоб и изрази подкрепа от името на Върховната касационна прокуратура и на главния прокурор на Република България.
В заключение Гиньо Ганев заяви, че чувствителността на обществеността в национален и международен мащаб не е достатъчно силно манифестирана и че общественият натиск е единственото ефикасно оръжие в защитата на осъдените на смърт медици в Либия.
Веднага след срещата със заместник-главния прокурор, Мишел Тоб и Гиньо Ганев се срещнаха с посланиците на над 15 европейски страни в България, които се обединиха около нуждата от обща международна позиция за освобождаване на медиците в Либия, като в основата на нейното изготвяне трябва да бъде балансът между дипломацията и общественият натиск.
По-късно Мишел Тоб изнесе публична лекция в УНСС на тема „Свобода на медиците в Либия. Отмяна на смъртното накзание по света”, след което се срещнa с председатели на парламентарни комисии в Народното събрание.