На среща, организирана от омбудсмана на Република България Гиньо Ганев, представители на инициативните комитети за освобождаване на медиците в Либия и граждани отправиха общ призив към всички български и европейски институции, както и към международната общност, да подкрепят каузата за освобождаване на задържаните медици в Либия. Участниците в срещата се обединиха около настояването незабавно да бъде ускорен съдебният процес и медиците да бъдат освободени. Необходимо е да се координират усилията на българските държавни институции и граждански организации с европейските и международни инициативи и да се мобилизират още повече за благоприятния изход на процеса. Призивът ще бъде разпространен до редица институции на ЕС и световни правозащитни организации.
Официален гост на срещата беше координаторът на Световната коалиция срещу смъртното наказание Мишел Тоб, който увери присъстващите, че е насочил целия потенциал на представляваната от него асоциация „Заедно срещу смъртното наказание” за освобождаването на медиците. Той отново повтори възможните инициативи, които могат да бъдат предприети своевременно не само в България, но и в страните от ЕС, както и в Мароко и в Ливан.
Мишел Тоб отправи предложение към българските политици да насочат усилията си към мобилизиране на европейското обществено мнение, като апелират към всички европейски държави да определят ден, в който голяма лента „Не сте сами”, символ за солидарност към съдбата на медиците, да бъде поставена пред основни институционални сгради в европейските столици.
Адвокат Шейтанов, първият защитник на медиците и представител на неправителствената организация „Препоръка 1726”, заклейми процеса като „отвратително извращение над ценностите на хуманизма”и повтори необходимостта от безпристрастен международен арбитраж. Шейтанов отново лансира идеята политическите сили в България да включат в първите места на листите си за избор на евродепутати осъдените на смърт медицински сестри.
„Този процес е престъпление срещу правосъдието и срещу човешките права” - категорична бе Велислава Дърева, според която от съществено значение е либийското общество да бъде целенасочено информирано за същността на процеса и за многобройните доказателства за невинността на медиците.
На срещата взеха участие заместник-председателите на НС Анастасия Мозер и Петър Берон, Огнян Герджиков, представители на основните вероизповедания в страната, политици, общественици, правозащитници, студенти и журналисти.
Целия текст на призива може да прочетете ТУК