Достатъчно дълго време въпросът за освобождаването на медиците в Либия се осланяше на тихата дипломация. Крайно време е да се мобилизира международното обществено мнение, за да бъде оказан натиск над Либия да освободи осъдените на смърт невинни медици. Това заяви Мишел Тоб - основател на френската асоциация „Заедно срещу смъртното наказание”, която е учредител и изпълнителен орган на Световната коалиция срещу смъртното наказание, по време на съвместна пресконференция днес с омбудсмана Гиньо Ганев.
Според Гиньо Ганев: „Сега е моментът международната общност да бъде мобилизирана, тъй като става въпрос за посегателство върху правото на всички права – правото на живот. Необходимо е създаването на национална коалиция за освобождаването на невинните българки в Либия. Волята на институциите трябва да бъде затвърдена чрез най-демократичния способ – обществения натиск”. Омбудсманът добави, че българските медицински сестри са невинни и защото са невинни, България не иска милост от либийското правосъдие.
Мишел Тоб е категоричен, че освобождаването на медиците е невъзможно без мобилизация на общественото мнение в световен мащаб, тъй като Либия е страна, способна на ирационални действия.
Асоциацията „Заедно срещу смъртното наказание” е започнала работа по случая с осъдените на смърт медици през октомври 2005 г., след като е била сезирана от българския посланик във Франция Ирина Бокова. Занапред Мишел Тоб се ангажира лично да организира шествия в подкрепа на медиците в Париж, Брюксел и Берлин. В края на март тази година в Париж ще бъде организирана среща, на която ще бъдат поканени представителите на всички международни организации, ангажирани със случая с медиците, на която ще бъдат обсъдени и набелязани конкретни бъдещи действия в подкрепа на осъдените.
Мишел Тоб заклейми процеса, който мъчителите на медиците водят срещу тях, като го окачестви като „срамен съдебен процес на палачите срещу техните жертви”.
Адвокат Шейтанов, който взе участие на пресконференцията, заяви, че досегашната мобилизация на общественото мнение и на политическата класа в Европа е достигнала етапа на декларативност и вече е време за конкретни резултати, тъй като медиците са на прага на издръжливостта си.
Мишел Тоб отправи предложение към българските политици да насочат усилията си към мобилизиране на европейското обществено мнение, като апелират към всички европейски държави да определят ден, в който голяма лента „Не сте сами”, символ за солидарност към съдбата на медиците, да бъде поставена пред основни институционални сгради в европейските столици.
Мишел Тоб категорично заяви, че е привърженик на идеята за провеждане на паралелен международен контрапроцес, в който страните от ЕС да предявят иск срещу Либия пред Международния съд в Хага.
На въпрос възможно ли е да бъдат наложени икономически санкции над Либия, Мишел Тоб отговори, че е по-скоро реалист и вярва в налагането на друг вид санкции. Като пример французинът посочи френския парламент, който наскоро е отказал да ратифицира договор за двойното данъчно облагане с Либия. Този проект между Франция и Либия е замразен, докато съществува казусът с медиците в Либия.
Мишел Тоб предложи да се потърсят и контакти с ръководителите на големи компании, които работят в Либия и които могат да бъдат мобилизирани да лобират пред либийските си партньори за освобождаването на медиците.