Гиньо Ганев: Българските медици в Либия са жертва на жестоки изтезания и фрапиращи нарушения на човешките права

Гиньо Ганев: Българските медици в Либия са жертва на жестоки изтезания и фрапиращи нарушения на човешките права
02 февруари 2007 г.

    Вчера в Париж се откри ІІІ Конгрес на Световната коалиция против смъртното наказание, където като официален представител на Република България участие взема омбудсманът Гиньо Ганев. На форума в Международния университетски център на Париж се събраха държавни и правителствени дейци от много страни и изтъкнати представители на обществеността от целия свят.

    Като специална точка от дневния ред се състоя дискусия по делото срещу осъдените в Либия български медицински сестри и палестински лекар, председателствана от Томас Хамерберг, комисар по правата на човека на Съвета на Европа.

    В своята реч омбудсманът подчерта: „От тази трибуна за пореден път с възмущение отхвърляме твърденията, че българските медицински сестри умишлено са заразили над 400 либийски деца с вируса на СПИН и дори че това е извършено по указание на външни сили. Ние изразяваме нашето дълбоко убеждение, че наложените присъди са трагична грешка и не могат и не трябва да бъдат изпълнени”.

    „В продължение на осем години очакваме разрешаването на този казус. Затова нашето разочарование, негодувание и тревога от повторно постановените смъртни присъди са така силни. В съдебните разглеждания трябва да бъдат констатирани многобройните правонарушения и юридически пропуски, да се вземат под внимание фрапиращите нарушения на човешките права на медиците по време на полицейското следствие и предварителното наказателно производство, включително лишаването от право на адвокатска защита и подлагането на жестоки изтезания за изтръгване на самопризнания. Вярваме, че в бъдещите съдебни процедури ще се вземат предвид неоспоримите юридически и научни доказателства за невинността на медиците. Както е известно, по искане на либийските власти водещи учени в тази област проведоха изследвания и изготвиха експертизи, с които установиха, че СПИН-епидемията в болницата в Бенгази е възникнала далеч преди българските медици да започнат работа там.”, каза още омбудсманът на Република България.

    В заключение Гиньо Ганев подчерта, че България разчита на нарастване на солидарността и политическата подкрепа от страна на ЕС, Съвета на Европа и други международни организации и страни. Той призова цялата международна общност да се обяви най-решително срещу смъртните присъди над българските медицински сестри и палестинския лекар и за тяхното незабавно освобождаване.

    Последвалите обсъждания преминаха в атмосфера на загриженост за трагичната съдба на осъдените наши сънародници и воля да се направи всичко за тяхното освобождаване.

    Форумът продължава и утре, когато Гиньо Ганев ще вземе участие в общия дебат за премахване на смъртното наказание в целия свят.

Водещи новини

Времето