Главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи лично внесе при омбудсмана на Република България Гиньо Ганев подробен списък с конкретни данни и документи за невъзстановени вакъфски имоти в цялата страна. Освен омбудсмана Гиньо Ганев, неговия екип и мюфтията Мустафа Хаджи, на срещата присъстваха още народният представител от Комисията по правата на човека и вероизповеданията Ахмед Юсеин, както и други представители на мюсюлманското вероизповедание.
Участниците се обединиха около разбирането, че в България има Закон за вероизповеданията, който създава предпоставка за връщане на джамийските и вакъфските имоти.
„Ако този закон не се спазва, а мюсюлманското вероизповедание се принуждава да води нескончаеми съдебни дела, за да защити законното си право на собственост, това би бил един недопустим пример за лоша администрация”, заяви след срещата Гиньо Ганев.
Постигна се договореност специална експертна група от представители на омбудсмана, мюфтийството и външни специалисти да направи задълбочен анализ на документите и след проверката омбудсманът да препоръча конкретни мерки, както и да съдейства за възстановяването на собствеността върху въпросните имоти.
В рамките на дискусията за невъзстановените имоти бе повдигнат и въпросът за обявяването на някои мюсюлмански храмове за паметници на културата, без да се търси становището на главно мюфтийство. Често на изповеданието се забранява религиозната служба в подобни храмове, което е явен и недопустим прецедент.
В края на октомври омбудсманът Гиньо Ганев се срещна с главния мюфтия Мустафа Хаджи, за да поднесе поздравленията си за официалния мюсюлмански празник Рамазан Байрям. В рамките на тогавашната визита омбудсманът и неговият екип се ангажираха с обстойна проверка по казуса с неправомерно отнетите имоти на българското мюфтийство, веднага след получаването на конкретни сигнали и документи.