Реквием за гергьовско кокиче

Реквием за гергьовско кокиче

Блатното кокиче е включено е в Червената книга като застрашено и популацията му в диво състояние намалява. Това личи и от заповедта, с която през 2003 г тогавашният заместник-министър на околната среда и водите Николай Куюмджиев заличава защитената територия и природна забележителност “Блатно кокиче” край плажа “Корал” “поради необратимо увреждане на местообитанието и изчезване популацията на блатно кокиче от находището му”.

Решението на заместник министъра от НДСВ е изключително изгодно за собственика на земите на първа линия до плажа, който се гласи да реализира мащабен инвестиционен проект – ваканционно селище. За целта фирмата инвеститор е придобила 130 декара общинска земя срещу 950000$. Скромната цена от 7$ на квадратен метър е постигната след интензивни преговори с общинарите в Царево и обещания за разкриване на 350 работни места, дарение във фонд “Благоустройство на територията” на общината и ангажимент за неустойки от 10000 лв на месец ако проектът не се реализира до 25 юли 2005 г.

Проектът не се реализира в договорения срок и съгласно договора към днешна дата община Царево има да получава от фирмата близо 1 млн. лева. 

След като се сдобива с общинската земя инвеститорът изкупува и прилежащи терени покрай плажа. В периода 2006-2007 г. земята е препродадена на свързани фирми. Последният купувач на земята е испанската енергийна компания Ибердрола. Тя планира да построи комплекса “Корал Бийч Елит” с 2500 апартамента и афишира на сайта си инвестиция от 44,6 млн евро “за покупка на земя, инфраструктура, дизайн и одобрение на проекта, маркетингов и комуникационен план”. Строителен изпълнител е същата фирма, която е закупила земята от общината през 2002 г по 7$ на квадратен метър

http://www.koralbeachelite.com/koralbeach/index_bulg.htm

На практика застрояването на все още девствения плаж не е започнало, въпреки обещанията то да бъде завършено през 2009 г. Прокарани са ток и вода, и е изкопан ров за бъдещата колекторно-помпена станция, който трябва да изтласка проектофекалиите от 2500 апартамента към пречиствателната станция в Лозенец. Изкопано е и ново русло за ручея, който преди е заблатявал бившата защитена територия с гергьовските кокичета. 

Макар, че блатото им е пресъхнало и МОСВ ги е отписало, упоритите блатни кокичета са поникнали и тази година на Гергьовден. Белите им камбанки красят дори и грозния изоставен изкоп с неясно предназначение, който предизвестява пълното унищожаване на последния голям девствен плаж на юг от Китен. 

 

Блатното кокиче и плажът “Корал” имат шанс да оцелеят ако се случи чудо и МОСВ се сети да ревизира премахването на защитената зона. Ако чудото подмине това диво и красиво място, на неговите приятели им остава да цитират класика: …нека като жабите, кога им пресъхне блатото да прокълнем…” 

Предстои също да видим дали прокуратурата, която е сезирана със сигнал N°14770/09 V от 28.04.2010 ще прояви интерес към преточените в частни джобове десетки милиони от препродажба на общинска земя купена на безценица. Да изясни въпроса дали община Царево си е потърсила пропуснатите ползи от инвеститора. Да се изясни също дали премахването на защитената зона от зам-министър Куюмджиев е обосновано или е обвързано със сложните имотни маневри с общинската земя и грандиозните строителни проекти. 

Отговорите на тези въпроси вече са известни на всички, които се интересуват от случая, освен на институциите, които си пасуват. Вместо реквием за кокичето и плажа може би си струва да се разкаже подробно в отделна публикация как в отстраняването на препятствията пред развития морски туризъм в община Царево са се включили кметове и политици от всички цветове, които заедно са закопали трупа на скромното блатно кокиче през 2002-2003 г. 

И днес всички заедно имат интерес аферата им с общинска земя  за 45 млн евро никога да не бъде разкопана. 

Заповед № РД-1030 от 11 август 2003 г. на министъра на околната среда и водите за заличаване от регистъра на защитените територии природната забележителност “Блатно кокиче” в къмпинг “Корал” в землището на с. Лозенец, община Царево, област Бургас: 

ЗАПОВЕД № РД-1030 

от 11 август 2003 г. 

На основание чл. 42, ал. 5 във връзка с чл. 41, т. 1 и чл. 42, 
ал. 4 от Закона за защитените територии поради необратимо увреждане на 
местообитанието и изчезване популацията на блатно кокиче от находището му: 

1. Заличавам от регистъра на защитените територии природна забележителност “Блатно кокиче в къмпинг “Корал” в землището на с. Лозенец, община Царево, област Бургас, обявена със Заповед № 4051 от 29.ХII.1973 г. на министъра на горите и опазване на природната среда (ДВ, бр. 29 от 1974 г.) с площ от 0,5 ха и заведена в Държавния регистър на защитените територии 
под № 142. 

2. Промяната да се отрази в Държавния регистър на защитените 
територии. 

Зам. министър: Николай Куюмджиев

***

Времето