Агенцията по вписванията върна неправилно таксувани кредити за Имотния регистър

Агенцията по вписванията върна неправилно таксувани кредити за Имотния регистър

Имотният регистър възстанови 85 неправилно таксувани кредита на Биволъ. Това стана след като наше журналистическо разследване установи, че в системата се генерират “кухи партиди”, за чието показване потребителите заплащат по 1 кредит равен на 1 лев.

Това се случва когато се издават справки за имотно състояние на лице, което не притежава имот. Справката обаче върви със създаване на “куха партида”, която се таксува с един лев, ако попаднете на нея и пожелаете да видите какво съдържа. А тя съдържа само имената на лицето и неговото ЕГН, които така или иначе се извеждат безплатно на екрана на предишната страница.

“Пощипването” на левче тук, левче там от сметките на клиентите на Имотния регистър е продължило най-малко 11 години, откакто съществува услугата онлайн.

„Отчетено е, че тази справка се приема като подвеждаща за потребителите“ – казват от Агенцията по вписванията и обещават да се поправят с проекта „Надграждане на имотния регистър за интеграция с кадастралния регистър и предоставяне на допълнителни е-услуги“.

Отговор на запитването по ЗДОИ от Агенцията по вписванията

Биволъ изпрати запитване по ЗДОИ за сумите, която онлайн потребителите са платили за тези “кухи партиди”, но от Агенцията отказаха да отговорят. Става дума обаче за стотици хиляди левове, платени за… нищо.

За отделни интензивни клиенти на Имотния регистър като адвокати и брокери на имоти, сумата може да се окаже значителна. Те могат да си възстановят кредитите в сметката към Имотния регистър като изпратят заявка на [email protected]

Връщането на кредитите обаче не спира натрупването на нови справки за “кухи партиди”, установи проверка на Биволъ. Изглежда тe ще продължават да бъдат таксувани по 1 лев докато не стане реалност въпросното надграждане на системата. Засега няма яснота за сроковете.

В този смисъл може би е по-добре клиентите на Имотния регистър да изчакат обновяването на услугата и спирането на неправилното таксуване, преди да подадат заявка да им бъдат изчислени и възстановени кредитите.

По принцип нищо не пречи на Агенцията по вписванията да поеме инициативата и сама да информира потребителите за проблема, като поднесе и съответното извинение за подвеждането. След което натрупаните кредити за “кухи справки” да бъдат възстановени служебно и автоматично.

Сега клиентите на тази услуга са двойно наказани: веднъж са им взети неправомерно пари, а втори път трябва да губят време и да пращат прошения, за да им бъдат възстановени сумите.

Това обаче изисква институционална култура и чувство за отговорност пред данъкоплатците, които в България все още са дефицитни.

 

 

 

 

 

 

***

Водещи новини

Времето