Британска парламентарна делегация стартира визитата си в България със среща в Министерството на вътрешните работи

Британска парламентарна делегация стартира визитата си в България със среща в Министерството на вътрешните работи

Делегацията, водена от г-н Антъни Стийн – член на Парламента и председател на Общопартийната парламентарна група по трафик на хора, бе посрещната от зам.-министър Веселин Вучков и български експерти, които работят по противодействието на този вид престъпления

Великобритания е стратегически партньор на Република България и поддържането на активен диалог във всички области от взаимен интерес е много важно, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Днес той и представители на главните дирекции “Борба с организираната престъпност”, “Гранична полиция” и “Криминална полиция” посрещнаха в МВР британска парламентарна делегация, водена от г-н Антъни Стийн, член на Парламента и председател на Общопартийната парламентарна група по трафик на хора. Г-н Вучков изрази надежда, че визитата в България на британската делегация и срещите с българските институции, които имат отношение към борбата с трафика на хора, ще бъдат успешни и ще постигнат своите цели.
Участниците в срещата се обединиха около позицията, че трафикът на хора е едно от най-тежките престъпления, свързани с нарушаване на човешките права. Българските експерти очертаха аспектите на този вид престъпления: трафик на жени с цел сексуална експлоатация, трафик на деца, отнемане на телесни органи, незаконно осиновяване на новородени. Гостите споделиха, че от известно време във Великобритания се наблюдава и една нова тенденция – трафик с цел “поробване” и посочиха, че явлението стои на вниманието на британската общопартийна парламентарна група по трафик на хора. Данните показват, че често хората, които получават работна виза и работят като домашни прислужници във Великобритания живеят в условия, наподобяващи тези на робство.
В хода на динамичния диалог гостите получиха ясна картина за предприетите последователни стъпки в България за прилагане на  адекватна и ефективна политика в тази област. Разполагаме със законодателство, национален механизъм и необходимия институционален и административен капацитет за успешно противодействие на трафика на хора. Основните ни усилия са насочени от една страна към наказателно преследване на извършителите на този вид престъпна дейност, а от друга - все повече към превенцията и закрилата на жертвите.
На работната среща бе подчертано, че в борбата с трафика на хора е изключително важно поддържането на активно международно сътрудничество, което дава възможност за обмен на информация, провеждане на паралелни разследвания и съвместни операции и в крайна сметка за постигане на конкретни резултати.

Водещи новини

Времето