Заслужават си усилията, които сте положили през годината – с тези думи заместник-министър Павлин Димитров се обърна към ръководството на Главна дирекция “Охранителна полиция” на годишния отчет за 2009г.
Заслужават си усилията, които сте положили през годината – с тези думи заместник-министър Павлин Димитров се обърна към ръководството на Главна дирекция “Охранителна полиция” след като бе запознат с годишния анализ за 2009г. Отчетът беше представен от директора комисар Милчо Енев. Заместник-министърът оцени инициативата на главната дирекция за първи път отчетът да стане публично достояние като бъдат поканени представители на неправителствени организации, сред които Институт “Отворено общество” и Центъра за изследване на демокрацията, Националното сдружение на общините, Столична община, на браншови организации и други.
Заместник-министър Димитров отбеляза, че пред структурите на “Охранителна полиция” стоят сериозни ангажименти във връзка с приемането на страната ни в Шенгенското пространство от 2011г. Във връзка с това е необходимо да се направят сериозни стъпки за обучението на състава по отношение на законодателството и новите изисквания към полицията. Той призова ръководния състав да използва и подобрява комуникацията и прозрачността и да разяснява на служителите както целите и приоритетите за работа, така и фактическото състояние на министерството, особено що се отнася до материално-ресурното и финансовото осигуряване.
Извършителите на 14 572 криминални престъпления са установени и задържани от служителите на Охранителна полиция в страната през 2009 г. - казва годишният анализ на ГД “ОП” за постигнатите резултати. Това е 25 % от общоразкритите 57 984 за годината противоправни деяния.
Служители на Охранителна полиция са задържали в поделенията на МВР общо 45 904 лица, от които 25 981 – извършители на престъпления и са съставили 480 778 акта.
С 6,42 % е нараснал броятна престъпните посегателства в сравнение с 2008 г., като през 2009 г. са регистрирани 120 756 престъпни прояви.
Служителите на Охранителна полиция в страната са охранявали 24 244 масови мероприятия, от които 10 385 – спортни; участвали са в провеждането на 65 797 пециализирани полицейски операции; организирали са и са провели 41 833 срещи и беседи с разяснителна и превантивна цел в училищата.
По линия на дейността на Пътна полиция през 2009г. се наблюдава рязко и значително намаляване на злополуките, загиналите и ранените по пътищата на страната. Подобен спад не е наблюдаван от началото на процеса на регистрация на пътните злополуки в България преди 40 години. През изминалата година в страната са настъпили 7068 тежки пътнотранспортни произшествия, което е с 977 /12,1 %/ по-малко в сравнение с 2008 година. Загиналите са 900 души - със 161 души /15%/ по-малко, а ранените са 8675 души - със 1277 /12,8 %/ по-малко.
През 2009г. са установени и санкционирани 1 110 682 нарушения на Закона за движение по пътищата, при 998 452 за същия периода на 2008 г. /увеличението е със 112 257/.
През годината са регистрирани 200 473 сигнала от СОД-МВР и са извършени 1 875 нападения над охраняваните обекти. В 585 случая 703 лица са задържани на местопроизшествието, а в 1 063 случая не е допуснато проникване в обектите. Ефективността на охраната със СОТ е приблизително 90%.
По отношение на контрола спрямо изискванията на Закона за частната охранителна дейност, през изминалата година са издадени 54 акта за установени 313 административни нарушения и 55 наказателни постановления, с които са наложени административни наказания “глоба” и имуществени санкции в размер на 144 500 лв.
555 незаконно притежавани оръжия, в това число 125 пистолета, 149 гладкоцевни пушки, 32 нарезни пушки, 8 автоматично и 152 - самоделно направено огнестрелно оръжие, са иззети през 2009 г. от звената по Контрол върху общоопасните средства в страната. Отказ за издаване на разрешения за придобиване на огнестрелно оръжие са получили 1 213-ма и са иззети 1 045 къси нарезни, 1 106 ловни гладкоцевни и 202 ловни нарезни огнестрелни оръжия от 1 660-ма. За констатирани законови нарушения са съставени 3 312 акта.
В рамките на прилагането на програмата “Полиция в близост до обществото” са организирани редица работни срещи с представители на НПО и семинари, касаещи дейността на полицията. Проведе се и съвместно участие в проект на полската полиция на тема: “Борба с домашното насилие и по-специално борба със сексуалните посегателства на малолетни и непълнолетни” по програма „ДАФНЕ” ІІІ.
Тенденция на увеличаване с 18 пъти на получените сигнали, застрашаващи сигурността на охранявани обекти, повечето от тях са с особена важност – дипломатически представителства и летищни комплекси, отчитат за 2009 година от Дирекция “Жандармерия”/Д”Ж”/. Действията на служителите от Д”Ж” в посочените случаи са били адекватни, в резултат на което е обезпечена сигурността на обектите. Взети са мерки за недопускане на подобни инциденти в бъдеще. Констатира се и увеличаване със 71% на броя на оказаните съдействия от служители на ДЖ в сравнение с предходни години. Този факт сочи все по-активното включване на структурите на Жандармерията в противодействието на престъпността и повишаване на ефективността.
През изминалата година служители от Д”Ж” са участвали в охраната и опазването на обществения ред при провеждане на 327 масови мероприятия, от които 6 с висока степен на опасност.
Служители от териториалните жандармерийски структурни звена са участвали в 17 103 съвместни наряда с ОДМВР, при които са проверени 338 863 лица, 222 555 МПС и 26 006 обекта.
През 2010 година Главна дирекция “Охранителна полиция” ще се фокусира към следните основни насоки и задачи, свързани с обезпечаване на вътрешната сигурност на страната: Опазване на селскостопанската продукция и горските масиви; сигурност в курортните населени места и комплекси през активните туристически сезони; противодействие на престъпността и безопасността на движението, вкл. и вследствие на засилен трафик от транзитно преминаващи чужди граждани през страната; сигурност в районите на учебните заведения; засилване на превантивната дейност с цел ограничаване и недопускане на правонарушения, чрез провеждане на превантивни програми и кампании; оптимизиране на системата за анализ на причините и условията, обуславящи извършване на правонарушения; подобряване на организацията и ръководството на силите и средствата; щатно обезпечаване на структурите; засилване и прецизиране контрола по осъществяване на Частната охранителна дейност и контрола върху общоопасните средства; осъществяване на полицейската дейност с фокус към рискови и социално-уязвими групи /малцинства, подрастващи и възрастни, лица с увреждания, жертви на престъпления и други/.
ДИРЕКЦИЯ “ТРАНСПОРТНА ПОЛИЦИЯ”
През годината служителите на Дирекция “Транспортна полиция” са разкрили 671 престъпления, което е приблизително с 4,74 % повече в сравнение с предходната година. Приключени са общо 370 досъдебни полицейски производства с повдигане на обвинение.
С наличния патрулиращ състав в страната се обслужват в денонощието от 123 до 259 влака /основно пътнически/, което представлява между 15% - 32% от всички движещи се състави.
ДИРЕКЦИЯ “МИГРАЦИЯ”
През изминалата година служителите на Дирекция “Миграция” са приели и дали становище на 1196 молби за продължително пребиваване на чужденци. Разрешени са 3464 преписки за постоянно пребиваване; издадени са 77 откази за разрешаване на постоянно пребиваване; издадени са 3914 карти на постоянно пребиваващи чужденци; издадени са 6319 документи “разрешение за пребиваване”.
Служителите на дирекция “Миграция” са изпълнили административните мерки “Принудително отвеждане” и “Експулсиране” спрямо 283 чужденци.