Министър Цветанов: Няма страна в света, която да може да се справи сама с възникнали бедствия

Министър Цветанов: Няма страна в света, която да може да се справи сама с възникнали бедствия

Той и еврокомисар Кристалина Георгиева взеха участие във втория ден на заключителната международна конференция по проект „EVROS 2010”

Това, което днес правим, е ясен израз на волята да решаваме проблемите заедно. Повече от всякога трябва да бъдем мобилизирани, защото няма страна в света, която да може да се справи сама с възникнали бедствия, каза министър Цветан Цветанов на заключителната международна конференция по проект „EVROS 2010”. В международен план трябва да координираме действията си с всички страни и особено със съседите ни. Съвместните проекти за превенция са толерирани винаги от Европейския съюз.  Основната цел пред структурите, ангажирани с бедствия и аварии, е подобряване на взаимодействието за по-ранно оповестяване, особено в случаи на наводнения.
Вътрешният министър подчерта, че обединяването на дирекциите „Гражданска защита” и „Пожарна безопасност и спасяване” е станало, защото действията трябва да бъдат координирани и всеки постъпващ сигнал за бедствие трябва да бъде обезпечен. Много важен е фактът, че говорим за възможност да ползваме европейски фондове за превенция, за предварително оповестяване на предстоящи бедствия и аварии, подчерта още министърът. За нас е изключителна гордост, че еврокомисарят по тази важна за света тема е Кристалина Георгиева.
 „За съжаление живеем в свят, в който все повече се увеличават природни бедствия” каза еврокомисарят Кристилина Георгиева. В периода 2008-2009 г. повече от 98 800 души са загинали и са нанесени щети около 150 милиарда евро за икономиката от природни бедствия в Европа. Средно в целия свят около 230 млн. души са засегнати от природни бедствия, добави още тя. „Ако прибавим към това глада, намаляването на реколтата, водните ресурси и т.н – виждаме, че планетата е уязвима и трябва да работим, за да намалим тази уязвимост. Един цикъл при бедствие включва превенция, готовност, реакция, възстановяване, в този цикъл е много важно да имаме много добро планиране, да сме в състояние да обединим ресурсите много бързо, трябва да знаем и на какво реагираме”, посочи еврокомисарят. 30 широкомащабни паневропейски учения по гражданска защита, финансирани от ЕС, са проведени от 2002 г., обучени са повече от 1500 национални експерти.
След участието си във форума еврокомисар Кристалина Георгиева посети „Гражданска защита”. Там се запозна с дейността и  традициите в работата при възникване на бедствия от природен и техногенен характер. Обсъдени бяха перспективите за повишаване на ефективността в дейността по защитата на населението, както и идеите за развитие в контекста на засилване на европейското реагиране при бедствия. Тя посети Центъра за аерокосмическо наблюдение и Ситуационния център.  Пред сградата на дирекцията беше представено модерното оборудване на спасителните екипи на ГД „Гражданска защита”. Спасителен екип от столицата демонстрира извеждане на пострадали от високи етажи с помощта на алпийски способи и с автовишка.