Вътрешният министър откри кръгла маса на тема ”Интегрирането на българските граждани в Испания”

Вътрешният министър откри кръгла маса на тема ”Интегрирането на българските граждани в Испания”

Българите са добри работници, компетентни и уважавани в Испания, заяви Негово превъзходителство Хорхе Фуентес

Министър Цветан Цветанов благодари на посланик Фуентес за подкрепата, която страната ни получи от Испания, по време на председателството й на ЕС, както и за изключително важната подкрепата на посолството в борбата срещу организираната престъпност.
Като доказателство за доброто взаимодействие между двете страни министърът припомни случая, при който бяха в Хасково бяха задържани 20 кг хероин. В хода на специализираната операция на ГДБОП бяха заловени петима организатори на трафика и бе открита кола с испанска регистрация. След проверка в ШИС станало ясно, че автомобилът се издирва от испанските власти.
Цветанов подчерта, че координацията с Европол е добра. „Спокоен и обнадежден съм за бъдещето - обмяната на информация е на изключително ниво, доверието е голямо и максимално сме отворени към евроатлантическите ни партньори”. Министър заяви, че в подобни дискусии трябва да се отчитат както успехите, така и слабостите и като страни-членки на ЕС проблемите трябва да се решават съвместно, а без диалога и доброто взаимодействие това не може да се случи.
Около един процент от българите в Испания се занимават с престъпна дейност. Броят им може да бъде намален чрез съвместната ни работа и обмена на изпреварваща информация между държавите – членки на ЕС- каза вътрешният министър. Към момента около 150 000 българи са официално са в страната. „Испания е една от страните, усвоила най-много средства от европейското финансиране за инфраструктура, което е дало възможност за развитието на туризма, на селското стопанство, на икономиката като цяло” . Това са целите, към които трябва да се стремим и ние, заяви Цветанов.
Испанският посланик Хорсе Фунтес посочи, че Испания е била една от основните дестинации за българските граждани. От всеки 3-4-ма решили да живеят в чужбина, един е в Испания. През последните 12-15 години почти половин милион българи са посетили страната. Българските граждани са добри работници, компетентни и уважавани в Испания, подчерта дипломатът и допълни, че страната ни трябва да задържи своите граждани.
По време на форума бяха обсъдени възможности за прилагане на ефикасни стратегии за привличане, интегриране и задържане на имигрантите и подобряване на интеграцията им в приемащата държавата. Влиянието на икономическата криза върху емиграцията и подобряването на информираността на българските емигранти в Испания относно целите и приоритети на българското правителство.