Вчера министър Цветан Цветанов бе посрещнат сърдечно от главния прокурор и министър на правосъдието, директора на ФБР и от координатора на САЩ по киберсигурност и специален съветник на президента Барак Обама
В рамките на визитата си в САЩ министър Цветанов проведе през вчерашния ден три отговорни срещи - с главния прокурор и министър на правосъдието Ерик Холдър, с директора на Федералното бюро за разследване Робърт Мълър ІІІ и с Хауърд Шмидт – координатор на САЩ по киберсигурност и специален съветник на президента Барак Обама. В хода на разговорите домакините единодушно подкрепиха българското правителство за проявената смелост и воля да противодейства на организираната престъпност и корупцията.
"Правоохранителните структури на двете държави вървят в обща крачка в борбата им с организираната престъпност", сподели главен прокурор Холдър и изрази задоволство от постигнатото на този етап отличното сътрудничество. По думите му проблемите, с които България се сблъсква в областта на организираната престъпност и корупцията, са сходни с проблемите пред Съединените щати. Именно общият характер на предизвикателствата предполага и още по-голямо задълбочаване на сътрудничеството и взаимодействието на двустранно ниво. В отговор министър Цветанов запозна министъра на правосъдието с последните законодателни промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. Той сподели, че българското общество възлага надежди на специализираните съдилища по дела, свързани с организираната престъпност – тема, която интересува и САЩ и по която г-н Холдър изрази надежда, че страната ни ще сподели положителните и отрицателните страни при прилагането й. Двамата министри обърнаха специално внимание и на противодействието на организираната престъпност и корупцията. Министър Цветанов бе категоричен, че от 15 месеца насам оперативните служби работят без политически натиск срещу всеки, който е нарушил по някакъв начин закона. Това бе поводът г-н Холдър да поздрави българското правителство в лицето на зам.-министър председателя за твърдата решимост на кабинета да се бори с организираната престъпност във всичките й форми и да добави: "Няма малки и големи нации. Има нации, които имат воля да се борят с организираната престъпност и такива, при които такава воля липсва". Министрите обсъдиха и теми, свързани с кибер-сигурността, както и противодействието на престъпления, извършени по компютърен или електронен път. Беше постигната твърда договореност, че ще се увеличи обемът на обучение в България или в САЩ на служители от правоохранителната система за борба с този тип престъпления, за да се постигне повишаване на административния и професионален капацитет.
Директорът на ФБР Робърт Мълър ІІІ приветства сърдечно министър Цветан Цветанов с думите, че за времето откакто той оглави МВР е доказал волята си да противодейства на организираната престъпност. Директорът допълни, че заслужават уважение и усилията, които правителството влага в борбата с корупцията на всички нива. Г-н Мълър сподели, че Съединените щати също не са предпазени от подобен тип престъпления, привеждайки редица примери в подкрепа на тезата си. "Поздравявам не само Вашите усилия, но и Вашата смелост да се изправите срещу подобен тип предизвикателства". В отговор министър Цветанов увери американската страна, че българското правителство има ясна воля за противодействие на корупцията и организираната престъпност във всичките й форми и разчита на евроатлантическите партньори, с които споделяме общи ценности и виждания. Двамата изразиха общото убеждение, че без близко и ежедневно взаимодействие не би било възможно постигането на положителни резултати. Затова оперативните връзки и контакти, навременният обмен на оперативна информация са от решаващо значение в един свят, който става все по-глобализиращ се. Двустранното сътрудничество е от особена важност и с оглед и на геостратегическото място, на което се намира България – на пътя на наркотиците от Близкия и Средния Изток към Западна Европа, на кръстопът между Европа и Азия. Това е още една причина страната ни да е ключов фактор в противодействието на незаконния трафик на хора, както и в борбата срещу новите предизвикателства пред региона - киберпрестъпленията. Министър Цветанов сподели намеренията нашата страна да се превърне в регионален център за анализ и разследване на подобен тип престъпления, в това число и на такива, които касаят оперативната практика на ФБР в региона. В подкрепа на това намерение българският вътрешен министър увери домакина, че МВР разполага с добре подготвени специалисти в тази област, които имат необходимата експертиза за провеждане на подобен тип разследвания и анализ. По време на срещата беше подписан документ, заявяващ готовността на двете страни да обменят при наличие на оперативна необходимост дактилоскопични и ДНК данни. Документът предшества бъдещо подписване на споразумение между МВР и ФБР, регулиращо цялостната дейност по обмена на информация между двете служби, което по думите на министър Цветанов би било близък аналог на Договора от Прюм, подписан от държавите-членки на Европейския съюз, и регулиращ обмена на информация между страните.
Акцент в разговорите с Хауърд Шмидт бе направеното от българското правителство в областта на киберсигурността и противодействието на престъпленията в интернет-пространството. Цветан Цветанов обясни, че МВР е удвоило оперативния капацитет на специализираното звено в ГД "Борба с организираната престъпност". Нивата на оперативно сътрудничество с европейските и американските правоохранителни органи, работещи в тази област е на изключително високо ниво. В подкрепа на това становище беше посочен факта, че два месеца специален агент от ФБР е работил съвместно с експертите на ГДБОП в противодействието на компютърни престъпления. Министър Цветанов получи пълна подкрепа в идеята за създаване на регионален център за Югоизточна Европа за противодействие на киберпрестъпленията и допълни, че българската страна разглежда този вид престъпления като част от една по-глобална система, включваща в себе си освен киберсигурността и системата за сигурност и защита на общата критична инфраструктура. Бе постигнато съгласие да се организира в България многостранна конференция за държавите от Югоизточна Европа, на която да бъдат набелязани общите проблеми и да се потърсят начини за решаването им. От името на българското правителство министър Цветанов се ангажира с обещанието България не само да инициира проявата сред държавите от региона, но и да бъде активен фактор в намиране на решения на проблемите в тази област.