Приключи посещението на министър Цветанов в Мексико

Приключи посещението на министър Цветанов в Мексико

Цветанов Цветанов участва в работата на 28-та Международна конференция за контрол над наркотичните вещества, организирана от Агенцията за борба с наркотиците на САЩ /DEA/

Приключи посещението на министъра на вътрешните работи в Мексико. В Канкун министърът взе участие в 28-та Международна конференция за контрол над наркотичните вещества /IDEC/, организирана от Агенцията за борба с наркотиците на САЩ /DEA/. Конференцията бе официално закрита на тържествена церемония от президента на Мексико Фелипе Калдерон Инохоса, в присъствието на директора на ДЕА Мишел Лионхарт и министъра на вътрешната сигурност на Мексико Хенаро Гарсия Луна.
В деня на закриването министър Цветанов се срещна с мексиканския си колега министър Луна и с представители на звеното за международно сътрудничество от поверената му структура.  По време на разговорите  са положени основите на ползотворно сътрудничество и партньорство в бъдеще. Министър Цветанов и екипът на министър Луна са изразили задоволство от възможността за първа среща между ръководителите и установяване на контакти между силовите ведомства на България и Мексико.
Двамата министри са обсъдили последните тенденции в областта на противодействието на трансграничната организирана престъпност, възможността за съвместни действия и обмяна на информация и опит по конкретни разследвания. Набелязани са стъпки за ускоряване и подписване на Меморандум за полицейско сътрудничество между двете държави. Двамата министри изразиха увереност в успеха и бъдещите резултати от съвместната си дейност.
По време на визитата българският вътрешен министър проведе поредица от срещи с представители на Държавния департамент, ДЕА, мексиканската федерална полиция, министърът на вътрешните работи на Сърбия. С помощник-държавния секретар на САЩ Уилям Браунфийлд, ръководител на Бюрото INL по въпросите, свързани с борбата с наркотрафика и международната престъпност министър Цветанов разговаря за участието на български представители на правоохранителните органи в програми за обучение на Държавния департамент. С директора на DEA Мишел Лионхарт бе обсъдено планираното откриване на офис на ДЕА в София - изключително важен приоритет и за двете страни.