Проектът бе дискутиран от министрите на вътрешните работи, здравеопазването и отбраната, лекари и синдикалисти. Няма да бъде нарушен социалният статус на служителите на МВР - заяви министър Цветан Цветанов
Искаме да създадем по-добре работещ механизъм за медицинското обслужване на тях и техните семейства, допълни той по време на дискусията за обединяването на здравните дейности на Медицинския институт на МВР и ВМА. Идеята може да осигури възможността да се ползва най-добрата техника в съответните медицински институти. Министърът подчерта отново, че се спазва принципът важни решения да се вземат след широко обществено обсъждане, за да бъде избран най-добрият вариант.
Ще се запазят статутът на работещите в МВР-болница, както и всички нива на здравно обслужване – увери заместник-министър Веселин Вучков. Той добави, че с представения днес проект е ангажирана междуведомствена работна група. Една такава трансформация трябва да бъде обвързана и със законодателни промени. Много вероятно е тя да влезе в сила от януари 2012 година – добави той. Дотогава проектът ще се обсъди и на заседание на Съвета за социално партньорство. Там синдикалните организации ще имат възможност отново да задават въпроси и да получат повече информация на предвижданите промени, за да запознаят членовете си с тях.
„Ведомственото здравеопазване – перспективи на развитие” бе темата на кръгла маса, организирана от министерствата на вътрешните работи, на здравеопазването и отбраната. Участие взеха още министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, министърът на отбраната Аню Ангелов, заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев, началникът на ВМА генерал-майор проф. Стоян Тонев, лекари и служители от Медицинския институт на МВР и от ВМА, представители на синдикални организации.