„Шок” е най-мащабната операция, свързана с измами с разплащателни карти, провеждана досега. По предварителна оценка, нанесените от престъпната група щети се изчисляват на над 15 милиона евро. „Партньорството между Европол, европейските служби и Сикрет сървис на САЩ изпрати едно категорично послание към организираната престъпност в рамките на операция „Шок”, заяви Михаел Раушенбах, началник на Департамента за противодействие на измамите с разплащателни средства
Официално приключи основният етап на реализираната преди седмица операция. Това обяви днес министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на съвместна пресконференция с представители на Европол, Сикрет сървис и ръководителите на посолствата на САЩ и Италия у нас. Международните действия по задържането на членовете на организирана престъпна група, занимавала се с измами с разплащателни карти, бяха осъществени под координацията на Европол и Сикрет сървис и с активното участие на българските служби. При оперативните действия на специализираните служби на ЕС и САЩ на 6 и 7 юли бяха задържани над 60-ма, 47 от арестите са извършени в България. Организираната престъпна група, наброяваща 73 души, е функционирала в продължение на години. Около 50 от тях са криминално проявени. Лидерите на престъпната група са задържани у нас още през първия ден на международната операция.
„Партньорството между Европол, европейските служби и Сикрет сървис на САЩ изпрати едно категорично послание към организираната престъпност в рамките на операция „Шок”, заяви Михаел Раушенбах, началник на Департамента за противодействие на измамите с разплащателни средства в Европол. „Международната операция беше насочена към една от най-сериозните и широкомащабни организирани престъпни групи, занимаващи се с измами с разплащателни карти. Огромният географски мащаб на операцията, която покри почти всички държави от ЕС, както и САЩ, Южна Африка и Кения, определи сложността на разследването. Жертвите на тази група бяха многобройни, престъпната организация бе клонирала повече от 15 000 разплащателни карти. По предварителна оценка, нанесените щети се изчисляват на над 15 милиона евро”, допълни Михаел Раушенбах. По думите му, Европол счита „Шок” за най-мащабната операция, свързана с измами с разплащателни карти, провеждана досега. Той поздравя всички власти, взели участие в международната операция – България, Италия, Сикрет сървис на САЩ, Испания и Полша, за отличната работа и за много добрия изход от действията. „Изпратихме много силно послание до престъпниците, че ние няма да им разрешим да имат успехи в областта на организираната престъпност”, бе категоричен представителят на полицейска агенция на Европейския съюз. Раушенбах похвали българските правоохранителни органи за организираните паралелни арести на територията на страната на 47 заподозрени. Той обясни, че координираното от Европол разследване е продължило повече от две години, като агенцията е предоставила също така аналитична, техническа и логистична подкрепа. По време на операциите на 6 и 7 юли, в оперативния център, разположен в новата сградата на Европол в Хага, са работили оперативни служители от България, Италия, Сикрет сървис, Полша и Испания. Заедно с анализаторите от Европол те са подпомагали координацията на действията при паралелните арести, извършвани в отделните държави, осигурявайки бърз обмен на информация, касаеща проведените оперативни действия на територията на участващите държави.
В България е бил изграден команден център, който е поддържал постоянен контакт с координаторите на операцията. „Тази операция ни даде възможност задълбочено да проучим явлението скимиране и измами чрез разплащателни средства”, посочи Михаел Раушенбах. Той обясни, че престъпниците са се възползвали от уязвимостта на магнитната лента на банковите карти, копирали са данните от нея, а тегленията на парите са извършвали в региони или страни от ЕС, където все още не е въведена чиповата система. Този тип престъпления генерират изключително големи приходи за организираната престъпност. В доклада за анализ на организираната престъпност и заплахата от организирана престъпност на Европол се посочва, че престъпниците добиват над 1.5 млрд. евро в рамките на ЕС само от измами с разплащателни карти. Международната акция показва, че Европол и нейните партньори са твърдо решени да разбият това престъпно явление. „Операция „Шок” е перфектен пример за това как международното сътрудничество може да бъде много ефикасно в разбиването на организираната престъпност. От името на Европол бих искал да благодаря на всички власти за тяхната отдаденост и отлично сътрудничество и съдействие. Бих искал да благодаря лично на българския министър на вътрешните работи Цветан Цветанов за неговата силна ангажираност в противодействието на организираната престъпност”, каза Раушенбах и допълни, че Европол и в бъдеще ще дава приоритетна важност на измамите с разплащателни карти и е готова да предоставя оперативна помощ на своите партньори при подобни операции.
„Днес разбрахме за мащаба на усилията, положени от европейските полицейски служби. Бих искал да похваля българските власти, които доведоха тази операция до успешен край. Тази операция ясно показва високото равнище на сътрудничеството между нашите държави в борбата с организираната престъпност”, коментира Франческо ди Стефани, заместник-ръководител на италианската мисия в България. От свое име и от името на посланика на Италия у нас Н.Пр. Стефано Бенацо той отправи поздравления към министър Цветан Цветанов не само за успеха на операцията, но и за усилията, които полага, и за отдадеността и посветеността му на борбата с организираната престъпност.
От името на посолството на САЩ Н.Пр. Джеймс Уорлик също изрази искрената си признателност към заместник министър-председателя и вътрешен министър Цветан Цветанов за съдействието, оказано на Сикрет сървис от страна на ГДБОП при провеждането на операция „Шок”. „Това международно криминално разследване сложи край на престъпното източване на кредитни карти от страна на огромна криминална структура, оперираща в цяла Европа и в САЩ. Съвместната оперативна и координационна дейност между Сикрет сървис, МВР, италианската полиция и Европол завърши с едновременни арести в България, Италия и САЩ, както и с идентифицирането на четирима заподозрени, излежавали в миналото присъди в затвори в Испания, Германия и Полша. Благодарение на усилията и сътрудничеството между нашите правоохранителни агенции беше разбита една изключително крупна криминална организация, което ще спести на финансовите институции и данъкоплатците в България и САЩ милиони долари от потенциални финансови загуби”, бе категоричен посланикът на САЩ у нас. „Транснационалните киберпрестъпници и международните измамници имат огромното предимство пред правоохранителните институции, тъй като те не са ограничени от националните граници. Тези криминални групи безпроблемно оперират трансгранично с цел да заблудят и избегнат правоохранителните органи. Международното сътрудничество и съвместните разследващи действия, демонстрирани по време на операция „Шок”, осигуриха равен старт за правоохранителните органи и нанесе сериозен удар на този тип организирана престъпна дейност”, допълни той.
„Операция „Шок” даде много ясен знак, че можем да защитим правата на всички граждани по света, които стават обект на организирани престъпни групи и биват ощетявани финансово”, заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Влизането на страната ни в евроатлантическите структури дава възможност да бъдем по-ефективни против явлението трансгранична организирана престъпност, за която отдавна няма граници, посочи министърът и благодари на всички служители, участвали и работили денонощно за успеха на операцията. От българска страна в операцията са взели участие около 500 служители на МВР от 12 областни дирекции. „Българският съд е естествен партньор в борбата с организираната престъпност”, подчерта министър Цветанов. Той изказа благодарност към окръжните съдилища, създали организация за гледането на мерките за задържане под стража, с което сме изпълнили ангажиментите си като страна-членка на ЕС във връзка издадените с европейските заповеди за арест.
„Благодаря на нашите евроатлантически партньори, които през последните две години отново повярваха в българската правоохранителна система и вече работим заедно по значими, широкомащабни специализирани полицейски операции по света”, каза българският вътрешен министър и подчерта, че в действията си правоохранителните органи трябва винаги да се ръководят от принципа за защита правата на гражданите и да бъдат безкомпромисни към хората, които извършват престъпления. „Удовлетворен съм от работата на българските служби и от оценката, която дават нашите международни партньори. За мен е част да чувам похвали от страни, в които има развита правова демокрация”, изрази задоволството си министър Цветанов. Той бе категоричен, че всяко едно правителство трябва да показва ясна политическа воля и да дава оперативна свобода на служителите на правоохранителните органи.