Водещи специалисти в областта на сигурността изнесоха над 40 доклада в рамките на IX-та Международната научна конференция „Сигурността в Югоизточна Европа”

Водещи специалисти в областта на сигурността изнесоха над 40 доклада в рамките на IX-та Международната научна конференция „Сигурността в Югоизточна Европа”

Зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев беше модератор на секция „Вътрешна сигурност и обществен ред”

Темата на деветото издание на Международната конференция „Сигурността в Югоизточна Европа” беше “Кризи, предизвикателства, политики”. В работата на форума се включиха експерти както от държавни институции, така и от неправителствени и обществени организации. Общо над 40 доклада очертаха перспективите пред сигурността на Балканите и възможните политики за реакция при кризи от различен характер.
Международната конференция протече в три паралелни работни секции. Модератор на първата секция „Вътрешна сигурност и обществен ред” беше зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев. На нея експерти от вътрешното министерство дискутираха съвременните аспекти на престъпността и поставиха акцент върху социалния генезис на явлението. Те разгледаха тенденциите и факторите за контрабандното разпространение на акцизни стоки, както и новите възможности за охрана на държавната ни граница. Специално внимание беше отделено на проблемите и предизвикателствата при реализирането на политиката за гражданска безопасност в страната ни.
Модулът „Регионална сигурност и отбрана” беше под ръководството на зам.-министърът на отбраната Августина Цветкова. Част от темите бяха свързани с евентуална многостранната терористична заплаха, както и с необходимостта за ограничаване на правата и свободите при възникнало кризисно положение. Допълнителен акцент беше поставен и върху възможностите на гражданските ресурси при отбраната на страната.
Третата секция, посветена на въпросите от сферата на Публично-частното партньорство и управлението на кризи, се проведе под ръководството на управителя на „Юкономикс” Николай Минков. Специалисти от частни организации представиха съвременните оръжия и боеприпаси, предназначени за противодействие при асиметрични заплахи по суша и вода. Част от разгледаните теми в тази секция бяха свързани с планирането при управление на кризи и възможностите за защита на енергийната критична инфраструктура.