Заместник вътрешният министър участва в международна конференция на тема „Сигурност - ключът към бъдещето на Европа”
Пред участниците във форума – представители от вътрешните министерства на Сърбия, Молдова, Румъния и България, Европейския парламент и синдикални организации от ЕС, заместник–министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев представи етапите и методите за обучение по прилагане правото на Шенген. „Като държава–членка на Европейския съюз ние направихме нещо, което не беше правено до момента. Въведено бе електронно обучение, което обхваща цялото шенгенско законодателство и практически казуси”, обясни той. Близо 30 хиляди служители в системата на МВР са преминали обучителния курс. Методите, приложени при обучението на българските полицейски служители, са приети от Европейски полицейски колеж /CEPOL/ като базови и ще бъдат прилагани във всички страни от ЕС. По думите на представител от австрийското бюро СИРЕНЕ за първи път държава-членка на ЕС прилага подобен глобален и сериозен подход при подготовката на своя състав.
„Ние желаем повече от всички да имаме активно членство в Шенгенското пространство. В момента много внимателно наблюдаваме процесите на миграция и по никакъв начин не подценяваме ситуацията. Напротив, подсилили сме с всички необходими средства нашите полицейски гранични сили”, заяви заместник вътрешният министър. Той подчерта, че в последния доклад на Европейската комисия относно предприетите мерки за борба с корупцията не е посочено наличие на корупционни практики сред служителите на ГД „Гранична полиция”. По думите му този факт показва, че надеждността на границата ни е на необходимото ниво.
При дискусия в рамките на конференцията заместник-министър Георгиев представи резултатите от направено от Института по психология - МВР изследване за определяне мотивацията на служителите и тяхната удовлетвореност от работата. Проучването е проведено сред 1000 служители – 500 от ръководния състав и 500 на изпълнителска длъжност. По отношение на делегираната отговорност, удовлетворение от възложените служебните ангажименти са изразили 67,4% от анкетираните служители, 16 на сто са напълно удовлетворени, а останалата част - са неудовлетворени.
При разпределението на задачите удовлетвореността е 62% , напълно удовлетворените са 22 на сто. 57 % от анкетираните са доволни от възможностите за прилагане на индивидуален подход в работата си, напълно удовлетворени са 12%, 25 на сто изразяват неудовлетвореност.
По отношение на възможността за кариерно израстване – 50% са удовлетворени в голяма степен, 9% са напълно удовлетворени.
В практически аспект служители са мотивирани от няколко неща – стабилност на роботното място, редовно получаване на сигурен доход и качеството на услугите, които се предоставят на тях и техните семейства. В изследването е посочено още, че е необходимо, от гледна точка на мотивацията, служителите да получат признание от обществото.
По повод изразеното от г-н Валентин Попов – председател на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР мнение, че заплащането е основният мотивиращ фактор, заместник-министър Георгиев подчерта, че е планирано увеличение на заплатите на служителите – с 5% през 2013 г. и със 7% през 2014 г.