Целта с приемането на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия е легализирането на притежаваното от гражданите неогнестрелно оръжие

Целта с приемането на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия е легализирането на притежаваното от гражданите неогнестрелно оръжие

Крайният срок за декларирането му бе 17 септември

 С влизането в сила на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия /ЗОБВВПИ/, обнародван в ДВ, бр. 73 на 17 септември 2010 г. се реализира една изцяло нова нормативна база на дейностите, свързани с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. По думите на комисар Божидар Василев - началник на сектор „Контрол над общоопасните средства” при ГД „Охранителна полиция” изготвянето му е продиктувано от ангажиментите на страната ни като страна-членка на Европейския съюз. Философията на закона е да се знае какво оръжие има у хората и то да бъде легализирано - това е нов момент в нашето законодателство.
До 1 септември в управленията на МВР в страната са постъпили 44 396 уведомления на граждани, физически и юридически лица за притежание на 57 602 неогнестрелни оръжия. Издадени са 37 804 удостоверения, регистрирани са 42 случая на преработени неогнестрелни оръжия.
След влизане в сила на ЗОБВВПИ, съгласно чл. 54, ал. 1, лицата /юридически и физически/, които са закупили газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула, са длъжни в 14-дневен срок да уведомят писмено началника на РУП на МВР по нахождение на обекта за юридическите лица или по постоянен адрес – за физическите лица. Съгласно чл. 178, ал.1 за неспазване на този срок се налага глоба от 500 лв. и/или имуществена санкция в размер на 1500 лв. При повторно нарушение глобата нараства на 1000 лв. или имуществена санкция от 3000 лв. Лицата, закупили неогнестрелни оръжия преди 17 септември 2010 г., т.е. до влизане в сила на закона /съгласно § 11 от ЗОБВВПЧИ/, са длъжни да ги декларират пред началника на РУП на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянен адрес на физическото лице в срок от една година от влизането в сила на закона. Крайният срок за деклариране бе 17 септември 2011 г.
За да се извърши регистрацията, юридическите и физическите лица  попълват образец-заявление /приложение № 11 от ЗОБВВПИ/ с всички данни от личната карта и техническите характеристики на притежаваното оръжие - марка, калибър и номер на оръжието. За оръжията, които са закупени преди влизане в сила на закона, се прилагат документи /ако има такива/ или се попълват само наличните данни за неогнестрелните оръжия. След проверка и на документа за самоличност, на гражданина се издава удостоверение за уведомление от РУП на МВР.
Нормата на чл. 54 от закона има за цел да стимулира легализирането на притежаваното от лицата неогнестрелно оръжие. Поради тази причина  физическите и юридическите лица не внасят такса, определена по тарифата на чл. 12 от закона. Законодателят изрично не е предвидил в ЗОБВВПИ документ за платена такса, свързана с уведомителния документ. Не са предвидени и задължителни изисквания за съхранение на този вид оръжие. Експертите обаче препоръчват гражданите да вземат мерки за сигурност- най-вече оръжието да не е достъпно до децата им. В административно-наказателните мерки на Закона в чл. 181 са визирани санкции към лицата, които допускат малолетни и непълнолетни да употребяват оръжия и боеприпаси на стрелбище без писмено съгласие на законовите представители – глобата е 1000 лв., а при повторно нарушение – 2000 лв.
Който допусне непълнолетен или малолетен да закупи или да носи неогнестрелно оръжие, се наказва с глоба от 500 лв.
Ако гражданин е закупил неогнестрелно оръжие от друга държава, има на разположение 4 месеца след придобиването да уведоми началника на РУП по постоянен адрес.
В чл.60 от закона са предвидени следните забрани: носене на оръжие на обществени места, освен при осъществяване на охранителна дейност; носенето и употребата на оръжие и боеприпаси на политически, синдикални, културни и спортни мероприятия, в обществени заведения, в молитвени храмове и манастири, в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и социални домове; при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества. Забранява се и придобиването, съхранението, носенето и употребата на заглушители за оръжия.
Газ-сигналните оръжия са предназначени за охрана и самоохрана, а пневматичните – за спортни дейности, като по технически характеристики са с по-ниска степен на опасност от огнестрелните оръжия. Притежателите им обаче трябва да знаят, че тези оръжия също застрашават живота и здравето на хората и в този смисъл те също носят отговорност по смисъла и изискванията на ЗОБВВПИ.

Времето