Заместник министър Веселин Вучков участва в дискусията по доклада „Гражданското наблюдение в полицията”

Заместник министър Веселин Вучков участва в дискусията по доклада „Гражданското наблюдение в полицията”

Докладът ще бъде разгледан на заседание на Комисията по правата на човека и полицейската етика към МВР

Заместник министър Веселин Вучков благодари на Институт „Отворено общество” и на целия неправителствен сектор за реализирането на тази инициатива. Той заяви, че за първи път се осъществява безпристрастно и обективно гражданско наблюдение в полицейските управления. „В резултат МВР стана по-открита система и оптимизирахме структурите на министерството”, допълни зам.-министър Веселин Вучков.
Тази практика е нова както за нас, така и в Европа, каза комисар Милчо Енев, директор на ГД „Охранителна полиция”. Според него осъществяването на гражданския контрол е помогнал за повишаване на изискванията към подготовката – правна и професионална – на полицейските служители. Той подчерта, че се отчита спад на сигналите за полицейско насилие. Комисар Милчо Енев обеща, че тази година ще бъдат ремонтирани повече от 100 районни управления. „Надявам се проектът да продължи и да бъдат обхванати и други въпроси, които стоят на вниманието на МВР, например съхраняването на веществените доказателства и задържаните автомобили”, допълни той. Прокурор Пламен Пачев се спря на правните аспекти за работата със задържаните и техните права.

Проект „Гражданско наблюдение в полицията” се осъществява от Институт „Отворено общество” – София по одобрена от Главна дирекция „Охранителна полиция” методология и цели изграждане на доверие между полицията и местната общност и осигуряване на прозрачност на полицейската институция. Практиката на гражданско наблюдение предвижда специално обучени доброволци да посещават местата за задържане в РУП без предварително предупреждение и да следят за спазване на основните права на задържаните лица.
Настоящият доклад отразява резултати от наблюдението за периода от август 2010 г. до май 2011 г. Междинен петмесечен доклад с резултатите от проекта за периода август–декември 2010 г. бе представен и дискутиран с участието на представители на МВР през месец март 2011 г.
Един от изводите в доклада е, че намаляването на сигналите за злоупотреба със сила не означава намаляване на полицейското насилие като цяло. Като частично се определя подобрението по четири от показателите, свързани с материално-битовите условия. Отчита се, че от общо 80 наблюдавани РУП, само 19 се доближават до нормативните изисквания. Като съществен недостатък се посочва, че на места липсват специално обособени помещения за разпит и това налага разпитите да се провеждат в служебните кабинети на полицаите.
Проектът „Гражднско набюдение в полицията” стартира с пилотен проект в Плевен. През 2005-2006 г. той бе приложен във всички РУП в София.

Времето