Обезпечаването на сигурността на киберпространството е едно от основните предизвикателства за държавните институции и за бизнеса на национално и на международно ниво

Обезпечаването на сигурността на киберпространството е едно от основните предизвикателства за държавните институции и за бизнеса на национално и на международно ниво

Това заяви заместник-министър Веселин Вучков при откриването на Регионална конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа, която се провежда в София

Тридневната международна конференция се провежда под патронажа на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Тя е факт благодарение на особеното внимание, което МВР отделя на противодействието на киберпрестъпността. Във форума участват и висши ръководители на федералните и тайните служби на САЩ. Тяхното присъствие се дължи на отличните контакти, които министър Цветанов осъществи при последното си посещение в Щатите.
Във форума участват и партньорите на страната ни от Залцбургския форум, Съвета на Европа, CEPOL, Интерпол, Център SELEC.
„Като част от все по-взаимосвързания свят държавните институциите, бизнеса и гражданите са зависими от сигурното функциониране на информационните и комуникационните технологии и интернет. Същевременно, новите технологии във все по-голяма степен се превръщат в цел и инструмент на дейност на организираните престъпни групи. По тази причина обезпечаването на сигурността на киберпространството е едно от основните предизвикателства както за държаните институции, така и за бизнеса на национално и на наднационално ниво”. С тези думи заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков откри международната конференция. Той подчерта необходимостта от бързи и адекватни мерки и обединяване на усилията на отделните държави от една страна, и на държавния и частния сектор от друга, за противодействие на кибипрестъпността, която е не само една от най-модерните, но и една от най-бързо развиващите се форми на престъпност с изцяло трансграничен характер. Заместник вътрешният министър изрази увереност, че актуалните теми, които предстои да бъдат разисквани, ще допринесат за изработването на общ подход за противодействие на кибепрестъпността в отделните държави и в региона като цяло. „Убедени сме, че основни предпоставки за успешно противодействие са добрата подготвеност на правоприлагащите органи в държавите, бързият и директен обмен на информация с партньорските служби”, подчерта заместник-министър Вучков. В рамките на форума българските представители ще споделят натрупания в последните години опит в създаването на Националната платформа за противодействие на киберпрестъпността. Основни аспекти на тази платформа са успешната дейност на специализирания сектор за компютърни престъпления в ГДБОП, функционирането на интернет портал за сигнализация на компютърни престъпления и съвети за повишаване нивото на кибирнетична сигурност в рамките на успешно публично-частно партньрство, а също така и създаването на лаборатория за анализ на електронни доказателства. Веселин Вучков посочи, че след създаването на Международната академия за обучение по киберразсладвания в началото на 2010 г., първата сесия от обучения за полицейски служители и съдии вече е факт. Тя приключи през юни месец тази година. Основната й цел бе не само повишаване на квалификацията но и подобряване на взаимодействието и създаване на постоянни партньорства между правителството, неправителствения сектор и бизнеса.
Приветствие към участниците в международната конференция отправи и Н.Пр. Джеймс Уорлик – посланик на САЩ у нас. „Даваме си сметка, че този вид престъпност не признава национални граници. Киберсигурността и киберпрестъпността не се разполагат само в един регион, а в световен мащаб. Ето защо съм благодарен на колегите ни от САЩ дошли за участие в тази конференция. Един от тях е директорът на Сикрет сървис на САЩ Марк Съливан. Това е един от най-висшите американски служители, съзнаващ значимостта на този феномен”, заяви посланикът Уорлик. Той даде висока оценка на предприетата от страната ни инициатива за Международната академия за обучение по киберразсладвания, за чието създаване съдействие оказаха американското правителство и фондация „Америка за България”. „Нуждаем се от подобни инициативи, за да можем да работим заедно, за да бъдат обучени служители, които ще се борят с кибепрестъпленията. В последната година ФБР положи огромни усилия и работи в тясно взаимодействие с българските си колеги от звеното за киберпрестъпления към ГДБОП”, подчерта Уорлик. Американският посланик бе категоричен, че настоящата конференция ще доведе до регионално международно сътрудничество и взаимодействие и синхронизиране на усилията в борбата с кибепрестъпността.
Председателят на Комитета за Конвенцията за киберпрестъпленията на Съвета на Европа Марко Кюнапу също подчерта, че интересът в борбата с киберпрестъпността е общ. „Понастоящем всички сме зависими от интернет. Той не е само канал за комуникация, той е среда за стопанска дейност, инфраструктура, обществени услуги. Трябва да сме особено внимателни, за да гарантираме необходимата защита на средата. Необходимо е да бъдат предприети стъпки за намаляване на уязвимостта”, посочи той.
„Надявам се, че с общи усилия ще постигнем добро разбирателство и задълбочаване на сътрудничеството при противодействие на киберпрестъпността и осигуряване на безопасно интернет пространство”, заяви комисар Явор Колев, началник на сектор „Компютърни престъпления и интелектуална собственост” към ГДБОП.
По-късно днес предстои чрез видео-конферентна връзка във форума да се включи и изпълнителният помощник-директор на ФБР Шон Хенри.

Водещи новини

Времето