На среща с полския му колега Пиотр Стачанчик двамата са обсъдили идеята България да бъде включена към 14-те държави, които ще участват в групата по изпълнение на одобрения План за действие – 2012-2016 г.
В рамките на провеждащата се в Познан втора министерска конференция на Пражкия процес зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев се срещна с полския си колега Пиотр Стачанчик. Двамата отбелязаха резултатите от постигнатото добро ниво на полицейско сътрудничество и обсъдиха договор за обмен на добри практики в областта на пожарната безопасност и защита на населението. Заместник- министрите дискутираха идеята България да бъде включена към 14-те държави, които ще участват в групата по изпълнение на Плана за действие – 2012-2016 г. По този начин страната ни ще получи възможността да участва в самото управление по изпълнението му. Планът за действие, изготвен на работни срещи на старшите служители на Пражкия процес през 2010 и 2011г., бе одобрен от държавите - участнички в международната конференция. Документът определя основите тематични области на дейност на Процеса - превенция и борба срещу незаконната миграция, стимулиране на реадмисията, фокусиране върху законната миграция и мобилността, насърчаване на интеграцията на законно пребиваващи мигранти в приемните общества, укрепване на капацитета в областта на международната закрила и др.
В своето изказване на международния форума зам.-министър Георгиев подчерта, че добре управлявана, миграцията може да допринесе за икономическото развитие на страните. В същото време, лошо управляваната миграция може да се превърне в заплаха за сигурността на отделната държава. Заместник-министърът очерта и извършеното в България в тази посока – създаването на Национална стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията 2011-2020 като гарант за готовността на нашата страна да отговори на новите предизвикателства в областта на миграционната политика. Според Димитър Георгиев Планът за действие показва, че имаме добра основа за целенасочен прагматичен диалог и сътрудничество в ключови области на миграционната политика. Предвидените в него конкретни дейности се основават на идеята за структуриран диалог и засилено сътрудничество на базата на солидарността и взаимното доверие. Тези дейности ще допринесат за постигането на конкретни резултати в преодоляването на причините за нелегалната миграция и негативните ефекти, свързани с нея. Документът обръща внимание на интересите на всички страни в миграционното партньорство – страните на произход, транзит и дестинация.