Служители на ГДБОП задържаха двама лидери на организирана престъпна група

Служители на ГДБОП задържаха двама лидери на организирана престъпна група

При проведената операция за пресичане незаконното търсене, съхранение и търговия с културни ценности са иззети над 1000 накити, 200 монети и други ценности

Пресцентърът предоставя видеоматериал!

Двама лидери на организирана престъпна група по линия на “Трафик на културни ценности” са задържани на 21 септември при проведена от ГДБОП мащабна полицейска операция на територията на областите Видин и Монтана. Акцията е реализирана под наблюдението на ВКП от служители на сектор “Трафик на културни ценности” при главната дирекция, съвместно с колегите им секторите ”Борба с организираната престъпност” във Видин и Монтана.
Извършени са претърсвания на 16 адреса на територията на село Арчар и Видин и на 3 адреса на територията на град Монтана. Иззети са около 200 монети, над 1000 накити, фрагменти от бронзови съдове, фрагмент от конска амуниция и въоръжение.  Открити са също бронзова глава, бронзов съд, 29 керамични съдове, 4 керамични лампи, 4 архитектурни елементи – фрагменти и база от колона, фрагмент от корниз и йонийски капител. Стойността на иззетите културни ценности ще бъде определена след извършване на експертиза.
С полицейска мярка “Задържане под стража” за срок до 24 часа са задържани   И.Т. на 52 години, криминално проявен и И.И. на 42 години, криминално проявен с висящо дело за същата престъпна дейност. Двамата са действали главно на територията на археологически обект “Рациария” – римски град, намиращ в землището на село Арчар, област Видин. Рациария е един от най-големите и до преди 20 години от най-добре запазените примери в Европа за римска архитектура и градоустройство. Градът е бил столица на римската провинция “Крайбрежна Дакия”, седалище на римския дунавски флот и епископски център.
Поради големите си размери и наситеност с археологически артефакти, Рациария е цел на организираните иманярски групи вече две десетилетия. Откритите там артефакти не един или два пъти са ставали обект на незаконен трафик и продажби в аукционните къщи в чужбина. На територията на археологическия обект не се извършват регулярни разкопки.
Работата по случая продължава.

 

 

 

Водещи новини

Времето