Преди провеждане на конгреса се е състояла среща между организаторите, СДВР и НСО. На нея са взети решения по отношение на охраната на форума, както и охраната на хотелите, в които са били настанени делегатите. 11 служители на СДВР са били ангажирани с охраната на обществения ред около периметъра на НДК. Пропускателният режим в самата зала, където се е провеждал конгреса, не е бил ангажимент на полицията.