Зам.-министър Димитър Георгиев: Убеден съм, че трите делегации ще набележат конкретните стъпки за реализиране на идеята за съвместен контактен център
Заместник-министър Димитър Георгиев откри днес в София тристранна работна среща на представители на България, Гърция и Турция за обсъждане на полицейското сътрудничество в съвместни контактни центрове. Той изтъкна, че присъствието на високопоставени служители на структурите за гранично управление и звената за международно сътрудничество на министерствата на вътрешните работи на трите страни показва значението, което се отдава на задълбочаването и укрепването на връзките в тази важна област. "Правоприлагащите ни органи винаги са били партньори и са работили заедно за сигурността на своите граждани и на гражданите на региона като цяло. Убеден съм, че в рамките на следващите дни трите делегации ще могат да направят анализ на досегашното си сътрудничество и ще набележат конкретните стъпки за реализиране на идеята за съвместен контактен център, която е общ приоритет на нашите министерства", изтъкна заместник-министър Георгиев.
От 20 до 22 февруари представители на полицейски дирекции от България, Гърция и Турция ще обменят опит в полицейското сътрудничество със съседни държави в областта на граничния контрол. На участниците в срещата ще бъдат показани презентации на съвместните контактни центрове на Промахон и Гюргево, представени от координаторите от българска страна. Гостите ще посетят Съвместния контактен център на ГКПП-Калотина и ще се запознаят със структурата и дейността му.
Тази среща е първа по рода си, защото на нея се очаква да се набележи времевата рамка за реализиране на идеята за тристранен контактен център, в който служителите на трите държави ще могат да обменят информация в реално време. Съвместният контактен център ще има важна роля за успеха на общите усилия както по отношение на охраната на границата, така и на противодействието на организираната престъпност, нелегалната миграция, трафика на хора, на контрабандата и митническите нарушения.
България вече има съвместни контактни центрове за полицейско и митническо сътрудничество с почти всички свои съседи. Контактно бюро на граничните полиции с Румъния беше открито през 2003 г. През 2010 г. то бе трансформирано в контактен център с участието и на останалите полицейски органи и митническите власти на двете държави. През 2010 г. беше открит такъв център на Промахон с Гърция, през февруари 2011 г. – с Бившата югославска република Македония, а през декември 2012 г. – и със Сърбия. Всички тези центрове са изградени по общ модел, взаимстван от най-добрите европейски и шенгенски практики, но същевременно всеки от тях има и своите специфики, обусловени от параметрите на сътрудничеството ни със съответната съседна държава. Анализът на дейността им показва, че обменът на информация през тях непрекъснато се увеличава и те все по-често се използват при разкриването на сериозни престъпления не само в пограничните райони, а и във вътрешността на страната.