Използването на нови технологии в граничния контрол събра в София представители от Европейския съюз, Азия и Северна Америка

Използването на нови технологии в граничния контрол събра в София представители от Европейския съюз, Азия и Северна Америка

Главна дирекция „Гранична полиция” е домакин на международен семинар, организиран от Агенция „Фронтекс“

Стартира двудневен семинар за автоматизирани системи за граничен контрол, организиран от Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на държавите-членки на Европейския съюз - ФРОНТЕКС. В работната среща участват 23 държави,  членки на ЕС и Шенген, представители на трети страни – Сърбия, Канада и Хонконг, Европейската комисия, представители на отдел „Проучване и развитие” на Агенция „Фронтекс“ и 15 фирми и изследователски институти.
Семинарът предоставя възможност за диалог между всички заинтересовани крайни потребители, обмена на информация и опит в областта на автоматизирания граничен контрол. Участниците ще разгледат най-новите разработки на автоматизирани системи за граничен контрол, които се използват в момента. Ще се запознаят и със системите в процес на тестване или планиране от държавите-членки и трети страни. Представители на Европейската комисия  ще представят проекта „Интелигентни граници”, а отделът „Проучване и развитие” на ФРОНТЕКС – визията за граничните проверки на бъдещето/до 2020 г./
В рамките на форума ще бъде направена демонстрация на изградената система за автоматизиран граничен контрол на Летище София. България е една от 11-те страни, изградили такава система, наред с Австрия, Великобритания, Германия, Испания, Норвегия, Португалия, Франция, Финландия, Холандия и Чехия.

Водещи новини

Времето