Двудневният форум се провежда в Мюнхен
Министър Петя Първанова участва в Министерската конференция за сигурността в Дунавския регион. Тя се провежда на 6 и 7 май по покана на баварския държавен министър на вътрешните работи Йоахим Херман, с участието на вътрешните министри на държавите, ангажирани по Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Целта на конференцията е да предостави възможност за преглед на постигнатото в рамките на приоритетна област 11 - „Сигурност“, на Дунавската стратегия. Акцентът на срещата е борбата с киберпрестъпността. Министрите обменят информация и опит за различните проявления на този престъпен феномен, както и за прилаганите вече в отделните държави национални стратегии за борба с киберпрестъпността. Три приоритетни области - по линия на борбата с трафика на наркотици, трафика на хора и корупцията, бяха изведени през януари 2012 г. по време на Конференцията на полицейските началници на столичните полиции в Мюнхен. Противодействието на киберпрестъпността се добавя сега като четвърта приоритетна област. Планира се през октомври тази година да се проведе Симпозиум по киберпрестъпност в Щутгарт. Това ще бъде първа стъпка към изграждането на мрежа за сътрудничество в противодействието на този вид престъпления в Дунавския регион.
По време на форума беше подчертана важността на темата за трансграничното сътрудничество и ефективния обмен на информация за постигането на общите цели. В този смисъл дългосрочната визия за изграждане на мрежа от контактни точки по река Дунав и интегрирането на центъра в Мохач /Унгария/ като координационен център в мрежата се разглеждат като стратегически проект с добавена стойност в областта. Министър Петя Първанова обяви силната подкрепа на България за проекта и информира, че на 28-29 май 2013 г. в София ще се проведе Втора кръгла маса за изграждане на мрежа от контактни точки по река Дунав.