Това стана ясно при срещата на министър Петя Първанова с представители на Мисията за наблюдение на изборите
В хода на проведената в МВР поредна среща с представители на Мисията за наблюдение на изборите към Службата за демократични институции и човешки права на ОССЕ, министърът на вътрешните работи Петя Първанова очерта основните мерки, предприети от вътрешното ведомство във връзка с предстоящите парламентарни избори на 12 май. Тя представи основните функции на МВР - охрана на обществения ред, превенция и пресичане на престъпността, както и вписаните задачи в създадената координация с прокуратура, ДАНС, ЦИК и секционните избирателни комисии. Поясни, че полицейски служители от 28-те областни дирекции на МВР са участвали в обучение, проведено от ЦИК. Фокус е поставен върху бързината и ефективността на обмена на информация, постигната е всекидневна и действаща комуникация. Министър Първанова още веднъж изрази категоричната си позиция, че МВР ще изпълнява задълженията си, определени по закон и ще отговаря за реда и спокойствието, за да се проведат честни и демократични избори. Тя изрази задоволство от присъствието на мисията у нас. По думите й това е още една възможност България да бъде възприета като правова демократична държава и обективно да се отчете случващото се у нас. «Полицията е приведена в пълна готовност, извършено е всичко за нормалното протичане на изборния ден», допълни директорът на ГД «Национална ополиция» гл. комисар Ангел Антонов. Той поясни, че освен в министерството и във всички областни дирекции в страната са опредени координатори от МВР за съдействие и контактна точка с представителите на мисията.
По време на разговорите гостите дадоха висока оценка за свършеното от МВР. Те изразиха мнението, че този голям обем от работа трябва да стане очевиден за обществото.