Инициативата е на отдел „Пътна полиция“ при ГДНП, съвместно със сдружение “Отворена младеж“
Петдневна превантивна инициатива на отдел “Пътна полиция” при ГД “Национална полиция”, съвместно със сдружение “Отворена младеж”, беше обявена на пресконференция днес в главната дирекция. Кампанията предвижда превенция на агресивното и опасно шофиране в началото на летния сезон, свързано и с активния трафик от навлизащи туристи от Република Румъния. Тя ще се реализира чрез провеждането на операции по метода на широкообхватния контрол на територията на пет областни дирекция на МВР – Варна, Шумен, Русе, Велико Търново и Плевен. По време на проверките представители на сдружение “Отворена младеж” ще раздават на водачите листовки със съвети за безопасно шофиране и антистресови топки, съобщи председателят на неправителствената организация Даниел Ванков.
Инициативата е в рамките на международния проект AVENUE, подкрепен от ГД “Мобилност и транспорт” на Европейската комисия и част от цялостната програма на сдружението “Шофирай отговорно”, уточни той. За първи път тя се осъществява през миналата година с успешен пилотен проект по метода на широкообхватния контрол на територията на София и областите Пловдив, Сливен, Бургас и Хасково за насърчаване на отговорно шофиране през активния летен период.
Кампанията през 2012 година даде изключително добри резултати, съобщи началникът на отдел “Пътна полиция” при ГДНП комисар Антон Антонов. Според него тя е полезна и ще спомогне за постигане на главната цел - да се опазят повече човешки животи на пътя.