Домакин на тридневния форума, който започна днес, е Центърът за специализация и професионална подготовка в Пазарджик. Организатори на международния специализиран семинар по програма „Втора линия на защита” е Департаментът по енергетика на САЩ. В него участват представители на Главна дирекция „Гранична полиция” и Академията на МВР, експерти от структури на Европейската комисия, Националната администрация по ядрена безопасност при Департамента по енергетика на САЩ, специалисти от България, Хърватска, Словакия, Гърция, Румъния, Полша. Целта, която форумът си поставя, е обмен на добри практики при управление, ремонт и поддръжка на системи за откриване на радиация и радиационен контрол.
Припомняме, че благодарение на програмата „Втора линия на защита” на външните за ЕС граници на страната ни, в районите на ГКПП, бяха монтирани портални монитори за откриване на източници на радиация. С учебна цел аналогичен монитор получи и ЦСПП-Пазарджик, в който се обучават служителите на ГДГП.