Резултатите от инициативата и бъдещите стъпки бяха коментирани на кръгла маса, организирана от ръководството на ОДМВР-Смолян и и регионалната дирекция за социално подпомагане
На форума бе отчетено постигнатото добро взаимодействие и екипност между ОДМВР – Смолян, РД Социално подпомагане - Смолян, РДГП и ОУ – ПБЗН. Представени бяха конкретните мерки, предприети от регионалните структури за гарантиране сигурността на една от най-уязвимите групи на обществото – възрастните, самотно живещите, лежащо болните и трудно подвижни хора в малките и отдалечени населени места на областта. Направени бяха и конкретни предложения за оптимизиране на дейността на съвместните екипи и нивото на сътрудничество между компетентните институции.
Бе отчетено, че в рамките на месеците май и юни тези екипи са посетили 282 жители от областта. Най-често поставяните въпроси са били свързани със социално – битовите трудности - доставяне на медикаменти; издаване на лични документи; здравословно състояние; отдалеченост на здравните заведения и аптеките; затруднено административно обслужване на жителите на тези населени места. По време на посещенията хората не са поставяли въпроси и проблеми, свързани със сигурността и обществения ред.
Съвместните екипи споделиха и някои от трудностите, с които са се сблъскали – разминаване на списъците на лицата в риск във ведомствата заради въведени различни критерии на подбор; проблем с транспорта заради пресечения терен на региона; недостатъчна компетентност на полицаите, свързана със социални въпроси, поставени от хората; липса на достатъчно гориво за служебните автомобили за извършване на целенасочените посещения.
Участниците на срещата се обединиха съвместната работа на регионалните структури в тази посока да продължи, като се търсят възможностите и помощта и на други държавни институции.