В сградата на ОДМВР-Пловдив се проведе работна среща между ръководството на областната дирекция и кметове на общините в областта.
Разговорите са в рамките на постигнатото споразумение между ръководството на МВР и представители на Национално сдружение на общините в Република България. Набелязани бяха съвместни мерки за превенция и предотвратяване на престъпления в малките населени места в региона с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на жителите.
Ръководството на дирекцията благодари на представителите на местната изпълнителна власт за традиционно добрите взаимоотношения и координация. Изразена бе увереност, че и занапред кметовете ще имат водеща роля в подаване на точна и своевременна информация при възникнали проблеми на обслужваната територия. Бяха изложени проблеми, характерни за районните управления, свързани най-вече с натовареност на състава и недостиг на материално-техническата база. В тази връзка кметовете изразиха единодушно готовността си да окажат помощ в подпомагането на полицейските служители, за да бъде гарантирано постоянното им присъствие в селата. Бе разгледана и възможността за изграждане на видеонаблюдение в малките населени места, както и монтирането на видеокамери – като задължително изискване при издаване на разрешения за удължено работно време на дискотеки, ресторанти и други обекти в областта. Разисквани бяха и редица други предложения за подпомагане на полицейските служители при работата им в малките населени места - назначаване на полски пазачи по Закона за опазване на общинската собственост, създаване на съвместни екипи с частните охранителни фирми и използване на извънщатни сътрудници на МВР след влизане в сила на новия закон за МВР.
Съвместни мерки за предотвратяване на престъпленията в малките населени места са набелязани на работна среща между ръководството на ОДМВР-Пловдив и кметове на общини в областта