Инициативата е в рамките на комплекса от мерки за повишаване на сигурността в отдалечените селища
Цикъл беседи, свързани с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и последиците от тях, представя пред учениците от малките населени места инспекторът от детска педагогическа стая в РУП – Силистра Ирена Мърова. Днес тя гостува на възпитаниците на ОУ „Цанко Церковски” и на Професионалната гимназия по механизация и селско стопанство в село Средище. Наред с проблема за противоправните деяния, с по-малките деца са обсъждани и формите на агресия и начините за справяне с нея, а пред гимназистите са представени темите за трафик на хора, употреба и разпространение на наркотици. Интерес сред учениците е предизвикало решаването на конкретни казуси с действителни примери от полицейската практика.
Паралелно с ръководствата на учебните заведения инспектор Мърова провежда разговори, фокусирани върху сигурността и опазването на живота и здравето на децата, както и взаимодействието с полицията. До момента тя е посетила училищата в селата Калипетрово, Голеш и Ситово, а през идната седмица срещи предстоят в Алфатар и село Алеково.
Беседите се посрещат с любопитство и желание от децата, смята инспектор Мърова, а търсеният резултат е в постигането на превантивен ефект и повишаване на доверието в полицията.
Инициативата се провежда в рамките на разпоредените от директора на ОДМВР-Силистра гл.инсп.Кристиян Петров комплекс от мерки за повишаване на сигурността и противодействието на битовата престъпност в малките населени места.