Одобрените от правителството промени в Постановление на Министреския съвет ще доведат до увеличение на заплатите в системата на МВР, както и на отбраната и на правосъдието. За увеличението на месечните възнаграждения не са необходими допълнителни средства. Те се осигуряват в рамките на утвърдените разходи за персонал по бюджетите на съответните ведомства и са резултат от закриване на някои дейности, оптимизиране на административни структури, както и на диапазоните между минималните и максималните размери на възнагражденията за различните длъжностни нива.
С постановлението, от 1 януари 2014 г. заплатите на държавните служители и лицата, работещи по трудово правоотношение по Закона за МВР, се увеличават с 10 на сто.