Ръководството на ОДМВР-София и кметовете на 22-те общини в Софийска област проведоха работна среща

Ръководството на ОДМВР-София и кметовете на 22-те общини в Софийска област проведоха работна среща

Анализирани бяха постигнатите резултати от предприетите съвместни действия за противодействие на битовата престъпност; набелязани са нови ефективни мерки за изпълнение в краткосрочен и дългосрочен план

В срещата, инициирана от директора на ОДМВР - София гл. инспектор Мариета Иванова и областния управител Емил Иванов, участваха кметове на общини, председатели на общински съвети, общински съветници и експерти. Основна тема на дискусията, водена от заместник-областния управител Даниела Бакърджиева, беше битовата престъпност и предприетите  мерки за противодействието й.
Ръководството на областната дирекция запозна кметовете на всичките 22 общини в областта с извършваните конкретни действия, в резултат на които вече е налице значителен спад на престъпността в областта. Пред участниците беше представена картата на престъпността, според която като най-засегнати се очертават общините Ботевград, Ихтиман, Своге, Самоков, Костинброд и Сливница. Там е създадена организация за необходимото ресурсно обезпечаване; изведени са допълнителни сили и средства в отдалечените малки населени места; променени са часовите графици, така че да се осигури реално полицейско присъствие в тези райони; активизирано е наблюдението на криминалния контингент; въведено е гъвкаво работно време на полицейските инспектори и е променено разпределението на патрулите съобразно спецификата на оперативната обстановка. Сред предприетите мерки са още ежедневни съвместни проверки на криминална и икономическа полиция на заложните къщи и оказиони, както и на площадките, извършващи дейности с метални отпадъци. Проведени са и срещи и са изготвени планове за взаимодействие с частните охранителни фирми за по-активен обмен на информация и е поставен акцент върху бързите и незабавни производства с оглед постигане на по-голяма ефективност при провеждането на разследванията. „Организирали сме контрол и наблюдение на възловите пътни участъци, откъдето се оттеглят извършителите на кражби и тези мерки вече дават осезаем резултат“, подчерта в заключение заместник-директорът на областната дирекция комисар Димитър Машов.
С цел постигане на по-добро информиране за криминогенната обстановка на територията на отделните общини, кметовете ежедневно получават бюлетина на ОДМВР - София за престъпните деяния и произшествия, а в края на всеки месец ще се запознават и с данните от интерактивните карти.
Представителите на местната власт категорично подчертаха, че работят в синхрон и тясно сътрудничество с районните управления „Полиция“ по места, без което е и немислим напредък в борбата с битовата престъпност, но не скриха и безпокойството си от недостатъчния човешки ресурс на областната дирекция за насищане на малките и отдалечени населени места с полицейско присъствие. В тази връзка беше разискван и въпросът за видеонаблюдението като ефективен метод за ограничаването или разкриването на престъпни посегателства; посочени бяха положителни примери от общини с драстичен спад на престъпността след монтирането на камерите.
Акцент в разговорите беше поставен и върху сътрудничеството с жителите на малките населени места, на които полицията ще разчита за получаване на своевременна информация за подготвяно или извършено престъпление. В тази посока ще се използва и съдействието на многобройните пенсионерски клубове. Изпратени са уведомителни писма за провеждането на срещи с полицейски служители, които ще разяснят на членовете им как могат да помогнат с подаването на полезна информация, как да се предпазват от телефонни и други измами и др. Обсъден беше и вариантът за общинска полиция, която да работи в синхрон с колегите си и да съдейства при кризи. В края на срещата всички участници декларираха готовността си за открит диалог и реално партньорство за утвърждаване и повишаване на постигнатите видими резултати.