Инициативата е финансирана от Младежка банка към Обществен дарителски фонд - Стара Загора с подкрепата на Фондация „Работилница за граждански инициативи” и фондация „Америка за България”
„Помисли, огледай се и остани жив!” е проектът, под чийто надслов младежите от Младежки общински съвет и ОДМВР – Стара Загора целят да привлекат вниманието на децата, младежите, техните родители и водачите на моторни превозни средства към последиците, до които води неспазването на правилата за движение по пътищата, шофирането след употребата на алкохол, както и подценяването на уж обичайна и позната ни пътна обстановка.
Партньори на младежите от инициативната група са Младежки общински съвет Стара Загора, ОДМВР – Стара Загора и мотоклуб „Волни ездачи”.
В хода на проекта бяха реализирани три мултимедийни филмчета с продължителност от 30-40 секунди. Те онагледяват различни, на пръв поглед обикновени, но често подценявани ситуации, в които човек може да стане жертва на пътен инцидент. Целта на всяко едно от тях е да насочи вниманието основно на децата и младежите, но и на всички участници в движението върху това колко е важно да бъдем дисциплинирани и отговорни не само към себе си, но и към другите на пътя. Клипчетата са заснети и обработени от Георги Благоев с актьорското участие на младежите от МОС. Освен към пешеходците, като активни участници в уличното движение, проектът е насочен и към водачите.
Благодарение на Александър Красимиров е изработен и атрактивен постер „Ти избираш кой да те откара в къщи - Не карай пил”, насочващ вниманието ни към избора на всеки един от нас.
От началото на проекта до сега екипи от доброволци, в които участват младежи от МОС и представители на сектор „Пътна полиция” в ОДМВР – Стара Загора, посетиха ОУ „Кирил Христов”, СОУ „Васил Левски”, ПГЕ „Дж. Атанасов”, ОУ „Христо Смирненски”, СОУ„Иван Вазов” и СОУ „Максим Горки”. До края на месец април са предвидени още две срещи с ученици от ГПЧЕ „Ромен Ролан” и ПГВМ „И. П. Павлов”.
С изключителното съдействие и финансова подкрепа на община Стара Загора от днес всички жители и гости на града могат да видят призива на младежите от МОС и сектор „Пътна полиция” – „Ти избираш кой ще те откара вкъщи - Не карай пил” реализиран и на билбордове и сити лайфове, поставени на възлови кръстовища и места в града.