Днес бяха сключени първите трудови договори по програмата със 180 безработни лица от област Ямбол
Националната програма „Сигурност“ осигурява 5 000 работни места в дейности по опазване на обществения ред на територията на страната за срок от осем месеца. Това стана ясно днес на официалното стартиране на програмата в област Ямбол, обявено от областния управител на Ямбол Николай Пенев и заместник-министрите на труда и социалната политика и на вътрешните работи Росица Янкова и Васил Маринов. От днес се сключват трудовите договори с първите 180 безработни лица от област Ямбол, наети по програмата. По думите на заместник–министър Васил Маринов във всяко едно районно управление на полицията има определени служители, които ще провеждат инструктаж и ще си взаимодействат с местната власт, и ще осъществяват контрол на извършените дейностите от назначените по програмата граждани. „Тази програма може да се приеме като една стъпка към реализирането на разработваната във вътрешното министерство програма „Ефективно сътрудничество с гражданското общество“.
Целта на програмата е осигуряване на заетост и трудови доходи на безработни лица, подобряване на сигурността и опазване на обществения ред в общини с висока безработица и високо ниво на битова престъпност.
Национална програмата „Сигурност“ е разработена и се изпълнява съвместно от Министерството на труда и социалната политика и Министерството на вътрешните работи и е финансово обезпечена със средства от държавния бюджет.
От държавния бюджет се осигуряват средства за трудовите възнаграждения на наетите лица в размер на минималната работна заплата, за допълнителни възнаграждения по минимални размери, за платен годишен отпуск и за дължимите осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя. Безработните лица се назначават на длъжността „пазач – сътрудник по опазване на обществения ред“. Тяхно задължение е да подават сигнали в полицията при риск от извършване на престъпления и настъпване на бедствия, аварии, катастрофи. В рамките на своите правомощия съдействат за недопускане на кражби, злоупотреби и противозаконни посегателства, като при необходимост уведомяват органите на МВР. Те ще оказват помощ на по-възрастни хора и на хора с увреждания.
Областните администрации в качеството им на работодатели по програмата разкриват работни места за изпълнение на дейностите, сключват индивидуални трудови договори с безработните лица, насочени от съответната Дирекция “Бюро по труда”, създават необходимата организация на работа и осъществяват непрекъснат контрол по изпълнение на програмата.
Министерството на вътрешните работи чрез Главна дирекция „Национална полиция“ и областните дирекции на МВР участва в подбора на кандидатите за работа, съвместно с работодателите по програмата определят населените места, в които се осъществява заетостта, провеждат инструктаж на наетите лица за параметрите на осъществяваната от тях сигнална функция, осъществяват координация по реализиране на програмата на местно ниво и контрол на изпълнение на сигналните функции.
Министерството на труда и социалната политика осигурява необходимите финансови средства за реализация на програмата от бюджета за активна политика, съгласно Националния план за действие по заетостта през 2014 г. Агенцията по заетостта чрез дирекциите „Регионална служба по заетостта“ и Бюрата по труда извършва обща координация и контрол по реализацията на програмата.
Изпълнението на Националната програма „Сигурност“ ще допринесе за ограничаването на безработицата и осигуряването на работа и доходи от труд на безработни лица, както и за подобряване на сигурността и опазване на обществения ред в страната.