МВР предприема всички необходими мерки за обезпечаване на летния туристически сезон. Това заяви министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев след приключване на изнесеното заседание на Министерски съвет, което се проведе в резиденция "Евксиноград" във Варна. Министърът посочи, че полицията е разработила комплексни мерки, които са били представени пред посланиците на държавите, чиито туристи най-често посещават България. Тези мерки са били приложени в зимните курорти и резултатите от тях са отлични. Вицепремиерът допълни, че за летния сезон ще бъдат дадени препоръки на областните управители, а така също ще се проведат срещи и с представителите на туризма, за да се обезпечи сигурността на летуващите по Черноморието. Министър Цветлин Йовчев заяви още, че както всяка година ще има командировани служители от страната на морето, а успоредно с това ще се спре процеса на командироване на полицаи от Варна на границата за сметка на други региони. Ще бъдат сформирани и съвместни екипи с румънски служители на реда. Вече има сериозно намаляване на престъпленията през първите четири месеца на годината - с 12, 4% в сравнение със същия период на миналата година, заяви министър Йовчев. По думите му за това време разкриваемостта на извършените престъпления е нараснала с 4,8 процента. Той допълни, че засиленото присъствие на жандармерия в малките населени места ще остане в сила и изрази надежда, че добрите показатели в борбата с престъпността ще станат трайна тенденция.