Оценката е на министър Цветлин Йовчев след посещение в крайдунавския град
При днешното си посещение на пристанището в Лом във връзка с обстановката заради повишеното ниво на река Дунав вътрешният министър Цветлин Йовчев съобщи, че е доволен от свършената работа под ръководството на кмета на община Лом Иво Иванов и на областния управител на Монтана инж. Николай Пенчев. „Създадена е необходимата организация, изградено е съоръжение, което на този етап е достатъчно, за да гарантира посрещането на критична ситуация в първите часове и дни. Ако въпреки това продължи влошаването на ситуацията, каквито прогнози няма, има изготвени планове за действие. Към момента се търси решение за изграждането на съоръжение с готови елементи. Той съобщи, че във Видин и Лом ще бъде направен още веднъж преглед на плановете, за да е сигурно, че при критична ситуация, населението ще е своевременно уведомено. Министър Йовчев бе категоричен, че ще се предприемат всички мерки, за да бъдат подпомогнати хората и да не се допусне да пострадат те и имуществото им. Директорът на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов допълни, че въпреки разнопосочната информация за сериозни заплахи от прекомерно високи приливни вълни, последните проучвания не дават повод за тревога. Той заяви, че разчита много на правилното управление на хидровъзела ”Железни врата”, където на база притока се планират разходите на съоръжението. Към момента се изпускат по-ниски количества вода, така че долното течение на Дунав да не е опасно за България, уточни Николов.