Днес висшето учебно заведение на МВР отбеляза Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост
Радвам се, че днес сме заедно и отбелязваме един от най-светлите бълтарски празници, с тези думи министърът на вътрешните работи се обърна към преподавателите, курсантите и стипендиантите на академията. На тържествената церемония присъства политическото ръководство на МВР, директори на главни дирекции в министерството, както и представители на сродни институции. Министър Йовчев отбеляза, че моменти като този са повод за равносметка на изминатия път и формулиране на ясна визия за бъдещето. Той подчерта, че в учебната практика е необходима такава система от знания, която да формира и мотивира бъдещите служители, за да живеем в една много по-добра държава. В този смисъл и с общи усилия е предприета и реформата в Академията на МВР, която по думите му ще бъде доведена докрай. Вътрешният министър се спря на набелязаните две основни насоки - профилиране и специализация на курсантите и непрекъснат обучителен процес на служителите в МВР. Той обоснова тезата си с ясната позиция, че освен от преподаваните основни дисциплини, курсантите се нуждаят от практическа подготовка още в учебното заведение. Давайки им тази въможност, те ще могат много по-лесно да адаптират вече в реалните условия. Министърът подчерта, че паралелно с това динамиката и промените на нашето съвремие извеждат и необходимостта обучението на служителите на МВР от епизодичен да се превърне в непрекъснат процес. Така те ще получават нови знания, които да прилагат на практика. Искам да изградим в Академията на МВР действена и ефективна система за знания, които да бъдат въведени в учебната практика, заяви категорично министър Йовчев с убеденост, че всичко това може да се постигне и с повдигане на нивото на академичния състав.
С поздравително слово към колегите си се обърна и ректорът на академията доц. д-р Иво Великов. В днешния ден бяха наградени и отличилите се преподаватели, специализанти и курсанти на академията.