С успешното финализиране на проекта на ГД “Криминална полиция” на тема „Укрепване на административния капацитет на полицейските служители за превенция на сексуални престъпления срещу деца” се създаде устойчив механизъм на партньорство между компетентните институции и организации за закрила на детето на национално и международно ниво, заяви заместник-директорът Константин Димитров. Уверен съм, че тези резултати ще спомогнат за изграждане на модели на безопасно поведение у децата, за да не стават жертви на сексуални престъпления, допълни още Димитров.
В рамките на проекта бяха проведени четири международни обучителни семинара с участието на изтъкнати експерти, в които знания и опит придобиха 140 полицейски служители от цялата страна. Обучението продължи и на местно ниво с техни колеги от СДВР и ОДМВР с цел изграждане на мрежа от обучители за превенция на сексуалните престъпления срещу деца. Част от тези служители участват и в мултидисциплинарни екипи, които работят с деца-жертви.
Екипи от полицаи изнесоха лекции и пред възпитаници на 100 училища в страната за рисковете от сексуални посегателства срещу тях - практика, която ще продължи и в бъдеще. Изготвено е практическо помагало за специализирано обучение по темата, което се разпространява в структурните звена на МВР в страната, компетентни в тази област.
На церемонията по повод приключване на проекта присъстваха представители на Министерство на образованието, младежта и науката, Държавната агенция за закрила на детето, Фондация „Център Надя”, сдружение „Институт по социални дейности и практики”, Сдружение „Пренебрегнати деца”, служители от ГДКП, пряко ангажирани с изпълнението на проекта.
Проектът „Укрепване на административния капацитет на полицейските служители за превенция на сексуални престъпления срещу деца” стартира в резултат на подписаното на 03.12.2012 г. грантово споразумение между Главна дирекция „Криминална полиция” и Европейската комисия. Продължителността му бе две години, а неговата стойност - приблизително 118 000 евро. Националното съфинансиране (с финансов принос към проекта от националните партньори) е 10% от общата сума.
Официални партньори в проекта на национално ниво бяха Държавната агенция за закрила на детето, сдружения „Пренебрегнати деца”, „Институт по социални дейности и практики”, „Ние, младежите и децата” и Фондация „Център Надя”.
Партньори по проекта на международно ниво бяха Криминална полиция на Литва, Криминална полиция на Полша и Център за защита от сексуално насилие в Ирландия.