Инициативата е част от превантивната кампания на Министерството на вътрешните работи и Съюза на пивоварите
В спортно състезание под мотото “Спортът е по-добрият начин децата да пораснат” премериха сили 45 състезатели от детските полицейски академии в Монтана, Лом и Берковица. Надпреварата се проведе в зала „Младост” в областния град. Девет отбора се съревноваваха в три кръга – полицейска лична защита, стрелкова подготовка и щафетни игри с родители. Състезателите участват и в конкурс за есе на тема „Вредата от алкохола”. Методиката за провеждане на състезанията е изготвена съвместно с Центъра за бойна подготовка и спорт в МВР. Събитието бе съпътствано с атрактивни демонстрации на служебни полицейски кучета, техники по полицейска лична защита и изпълнения на химни на детските полицейски академии.
В приветствието си към участниците главният секретар на МВР Светлозар Лазаров заяви, че моделът на взаимодействие между полицията, децата и техните родители се налага като организация в цялата страна, а детските полицейски академии се въвеждат като модел за извънкласно обучение в училищата. На всички състезателите той връчи индивидуална награда, медал и грамота за участие. Родителите получиха брошури „Как да предпазим децата си от престъпления, изготвен от екип специалисти от МВР.
Представители на Съюза на пивоварите в България подчертаха важната роля на превенцията, за да растат децата ни здрави и щастливи и да имат по-добро бъдеще. Днешното състезание е прекрасен пример за това какво могат да постигнат отговорните институции, когато работят заедно.
Отборен победител в състезанието стана отборът на СОУ „Св. св. Кирил и Методий” - село Лехчево. Областният управител на Монтана Нина Петкова връчи предметни награди на победителите при комплексното класиране - първенците от Трето ОУ „Д-р Петър Берон” в Монтана получиха дигитален микроскоп и учебен торс, вторите в класирането – отборът на „СОУ Св. св. Кирил и Методий” – бяха наградени със спортни принадлежности, а отборите на Осмо СОУ „Отец Паисий” и Седмо СОУ „Асен Златаров” получиха пътни знаци и светофари. Стрелбищен комплекс Монтана осигури топки и лакомства за малките състезатели. Представители на РИО - Монтана определиха тримата най-добри участници в конкурса за есе на тема „Вредата от алкохола”. Освен осигурените предметни награди, за победителите е организиран съвместен детски лагер.
Гости на състезанието бяха началникът на политическия кабинет на МВР Златко Тодоров, директорът на ОДМВР Монтана Иван Георгиев, директорът на дирекция „Превенция” при ГД „Охранителна полиция” Боряна Томова, председателят на общинския съвет в Монтана Иво Иванов, кметовете на общините в Бойчиновци и Георги Дамяново, представители на Регионалния инспекторат по образованието, Отдел „Закрила на детето“ и на местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, родители, ученици и граждани.
С инициативата бе даден старт на съревнованията на възпитаниците на детските полицейски академии, които ще се проведат на 27 и 28 ноември в още два областни града - Стара Загора и Бургас. Превантивната кампания “Спортът е по-добрият начин децата да пораснат” е организирана от Съюза на пивоварите в България в сътрудничество с ГД „Охранителна полиция” на МВР.